BBC: Bush nechce slyšet vědecké argumenty, říkají američtí vědci
Bílý dům označil dopis sdružení vědců za "zklamání" a tvrdí, že všechna přijatá zákonná opatření byla podložena nejlepším vědeckým výzkumem. Ředitel UCS Kurt Gottfried, emeritní profesor fyziky na Cornell Universiy říká: "Napříč nejrůznějšími tématy vědeckých problémů, vláda nebere v potaz doporučení odborných poradců ani doporučení nezávislých vědeckých osobností. Při problémech čistoty ovzduší nebo klimatických změn, mohou mít postoje vlády vážné následky pro každodenní realitu všech Američanů." Podle Gottfireda nejde o to, že by vláda odmítala všechny poznatky, ale do své politiky zapojuje pouze ty, které podporují její předpoklady.
Dalším signatářem dopisu je Russel Train, bývalý ředitel Agentury ochrany životního prostředí (EPA) za vlády prezidentů Nixona a Forda. "Věda, a to cituji bývalého prezidenta a otce dnešního prezidenta Bushe, závisí na svobodě zkoumání a na objektivitě. Jenže dnešní vláda omezuje tuto svobodu a porušuje nestrannost v takové míře, jako žádná politická reprezentace před ní."
Další signatář, Sherwood Rowland, nositel Nobelovy ceny za zkoumání ozónové vrstvy, dodává, že vědecký konsensus v otázce klimatických změn vláda trvale ignoruje. Podle něj byly vládní zprávy cenzurovány a byla z nich odstraněna všechna témata, jež nevyhovovala Bushově politice. Rowland říká: "Veřejnost má právo na to, aby politická rozhodnutí byla přijímána na základě nejlepších vědeckých poznatků a doporučení a nikoliv na základě přání poltické reprezentace o tom coby se mělo stát".
Tiskový mluvčí prezidenta Bushe Scott McClellan nařčení odmítá. "Mohu se zaručit za to, že všechna rozhodnutí vlády stojí na základech nejnovějších vědeckých poznatků." Ředitel vládního úřadu pro vědu a technologie John Marburger si myslí, že závěry UCS jsou příliš generalizující a vycházejí z náhodného výběru témat.
Podle článku Alexe Kirbyho BBC News Online 19. 02. 2004.
reklama