BBC: Čína a Brazílie představily plány boje proti změnám klimatu
Emise skleníkových plynů mohou pocházet z „živočišné vnitřní fermentace“, říkají čínští vědci. | ||
Foto: Lenka Senftová |
Tyto země upozornily na fakt, že skleníkové plyny nemusejí proudit do atmosféry pouze z továrních komínů nebo výfuků automobilů. V Brazílií pochází ohromujících 75 % emisí oxidu uhličitého z destrukce amazonských deštných pralesů. Skleníkový plyn se uvolňuje především z hořících stromů na vypalovaných mýtinách nebo z hnijících kmenů ponechaných svému osudu, prohlásila delegace Brazílie na 10. konferenci smluvních stran Rámcové úmluvy OSN o změnách klimatu v Buenos Aires.
Čínská republika ve své zprávě přiznala, že jejím zdaleka největším producentem skleníkových plynů jsou tepelné elektrárny. Ale také připomněla, že vysoké emise skleníkových plynů, jako je například metan, mohou pocházet z „živočišné vnitřní fermentace“, tedy z trávicích pochodů zvířat jako jsou prasata nebo krávy a tyto zemědělské emise mohou být v rozvojových zemích velmi podstatné.
I když jsou obě země, Čína a Brazílie, velmi rozdílné, obě jsou horlivými účastníky hnutí, jehož cílem je zastavení klimatických změna a mohou se na tomto poli chlubit úspěchy. Brazílie je jednou z prvních zemí využívajících etanol z obnovitelných zdrojů jako je cukrová třtina. Etanol se dá použít jako pohonná látka pro osobní automobily i nákladní vozy. Čínská republika renovovala některé nejstarší provozy svých tepelných elektráren spalujících nekvalitní uhlí. Zároveň je obrovský ekonomický růst celého státu doprovázen poměrně rozumným růstem emisí skleníkových plynů. V tuto chvíli ani jedna ani druhá země nemají žádný závazek, který by nebyly schopny plnit.
Kjótský protokol, který závazně nařizuje rozvinutým zemím snížit jejich emise oxidu uhličitého, je je jedinou mezinárodní dohodu, ke které se tyto země nehlásí. Ale někteří delegáti konference o klimatických změnách, která pokračuje až do konce tohoto týdne, již dnes přemýšlejí o tom, jak bude vypadat celá situace po skončení první fáze plnění závazků Kjótského protokolu. Někteří se domnívají, že Číně i Brazílii možná v budoucnu přinese nějaké výhody, když se odhodlají k dobrovolnému snižování emisí skleníkových plynů. Pravděpodobně by mohly začít obchodovat na mezinárodním trhu s povolenkami na vypouštění emisí.
Podle článku Elizabeth Bluntové BBC Online News 11. 12. 2004.
reklama