https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/bbc-cistsi-ovzdusi-ohriva-evropske-klima
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

BBC: Čistší ovzduší ohřívá evropské klima

22.1.2009 10:58 | PRAHA/LONDÝN (Ecomonitor)
Čisté ovzduší prý ničí scenérie romantických básníků. V Evropě totiž ubývá dní, kdy panují mlhy, mrholení nebo opar, říkají vědci, kteří zkoumali záznamy za posledních třicet let. Podle nich vyjasňování oblohy vede k rychlejšímu postupu klimatických změn, píše internetové zpravodajství BBC.
 

Mlha
Podle vědců vede vyjasňování oblohy k rychlejšímu postupu klimatických změn.
Foto: pixelfehler/Matthias Süßen/Wikimedia Commons

Výzkum vedený Robertem Vautardem z Komise pro atomovou energii (Commissariat à l'Energie Atomique - CEA) publikoval magazín Nature Geoscience (odkaz na shrnutí studie zde). Od roku 1970 roste teplota v Evropě o zhruba půl stupně Celsia za desetiletí. Oteplování v Evropě přitom postupuje rychleji než je celosvětový průměr, ten dosahuje hodnoty 0,18 C za deset let. Průměrná teplota nad pevninou přitom za stejné období vzrostla o 0,27 stupně.

Regionální klimatické modely zklamaly, když měly simulovat co se reálně v Evropě děje, řekl BBC Vautard. Podle něj a jeho kolegů mohou být důvodem i zákony o ochraně ovzduší, v jejichž důsledku se obloha nad Evropou vyčistila. To snížilo množství rozptýlených pevných částic v ovzduší (aerosolů), které mají na svědomí snížení viditelnosti, píše zpravodajství BBC.

S menším výskytem mlhy, mžení nebo ranních oparů může větší množství sluneční energie dopadnout na povrch planety, což vede ke zvýšení teplot, říká studie. Podle francouzských vědců může být čistší ovzduší příčinou změny klimatu v celoevropském měřítku asi z 10 – 20 procent, nicméně v zemích východní Evropy jde patrně až 50 % podíl, napsalo zpravodajství BBC.

Vědecký tým studoval údaje o vodorovné dohlednosti z 342 meteorologických stanic napříč Evropou. Změny ve viditelnosti se projevily ve všech ročních obdobích a také ve všech měřených vzdálenostech, od nuly do osmi kilometrů. Nicméně francouzští vědci říkají, že se změny ve viditelnosti od roku 2000 začaly zpomalovat.

„Z toho usuzujeme, že velké zlepšení v kvalitě ovzduší a také ve viditelnosti, které dosáhlo vrcholu v uplynulých desetiletích, může znamenat, že budoucí zlepšování viditelnosti bude omezené a pravděpodobně povede ke zpomalování lokálního oteplování,“ říká studie CEA.

Podle článku BBC Online News zveřejněného dne 19. ledna 2009.


reklama

 
Hugo Charvát

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

 
reklama


Pražská EVVOluce

reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist