BBC: Cunami připravila většinu rybářů o živobytí
Škody po cunami, Chennai, Indie. | |
Foto: Wikipedia/http://wikipedia.org |
V mnoha oblastech postižených přírodní katastrofou je rybářství hlavním zdrojem potravy pro místní obyvatele a v mnoha případech i důležitou exportní surovinou. „Situace je skutečně velmi vážná,“ říká Jeremy Turner, ředitel rybářského odboru Organizace OSN pro výživu a zemědělství (FAO). „Podle čísel, která máme k dispozici, se dá předpokládat, že na Srí Lance bylo zcela zničeno nebo poškozeno 80 % všech rybářských člunů a stejnou úroveň poškození můžeme očekávat i v severozápadní Indonésii a na severní Sumatře,“ vypočítává Turner.
Na Srí Lance bylo vážně poškozeno deset z dvanácti hlavních rybářských přístavů, zničena byla i zařízení na pevnině jako jsou velké chladící boxy a lodní skluzy, sloužících ke spouštění lodí na vodu. Čísla z dalších zemí nejsou zdaleka úplná, nicméně dá se odhadovat, že Thajsko přišlo o více než 4000 lodí. Vypadá to, že Somálsko ztratilo více než 2000 rybářských lodí a na Maledivách byla zničena třetina zdejší flotily. Podle FAO se dá počítat s tím, že v některých oblastech poklesne nabídka ryb na trzích o 90 %. „Vždycky jsme upozorňovali na to, že když půjde cena ryb nahoru, bude jich v moři zanedlouho nedostatek. Teď nastala zcela opačná situace. Místní lidé bez lodí a rybářských sítí nebudou schopni získat svůj výdělek a udržet si živobytí,“ říká Jeremy Turner.
Podle jiné studie vypracované Asijskou rozvojovou bankou (ADB), by se měly rybářské komunity s dopady přírodní katastrofy vyrovnat. Přesto Organizace OSN pro výživu a zemědělství odhaduje, že indický vývoz mořských ryb poklesne o jednu třetinu. S mezinárodní pomocí však začaly bezprostředně po katastrofě práce na znovuvybudování zničených rybářských flotil.
Jeremy Turner věří, že při obnově rybářství bude kladen důraz také na dlouhodobé a udržitelné hospodaření s přírodními zdroji. „Musíme se soustředit, abychom neobnovili jeden z největších problémů s výlovem ryb, který vlna cunami zastavila, a tím bylo příliš mnoho rybářů v pobřežních vodách. Bylo zde příliš lodí a velmi intenzivní rybolov poškozoval počty ryb žijících v moři. Dlouhodobě tedy musíme zabránit tomu, aby se počet vylovených ryb vyrovnal stavu před katastrofou, nebo aby někdy v budoucnu dokonce tuto hranici překonal,“ uzavírá Jeremy Turner.
Podle článku Richarda Blacka BBC Online News 13. 1. 2005.
reklama