https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/bbc-evropa-se-pta-nesviti-se-nekde-zbytecne
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

BBC: Evropa se ptá, nesvítí se někde zbytečně?

5.6.2006 10:26 | PRAHA/BRUSEL (EcoMonitor)
Evropská komise začátkem týdne zahájila kampaň, která má přesvědčit Evropany, že jejich každodenní rozhodnutí mohou pomoci zastavit změny klimatu. Kampaň pod názvem "Vy řídíte změny klimatu" má ukázat, že chování každého občana může přispět ke snížení emisí skleníkových plynů.
 

Evropská komise zveřejnila padesát praktických rad, jak by se lidé měli chovat. Například nenechávat zbytečně svítit světla v bytech, třídit odpady, omezit o jeden stupeň topení v domácnostech nebo nepoužívat automobily. Předseda Komise Jose Manuel Barroso prohlásil, že kampaň zdůrazňuje především osobní zodpovědnost každého člověka. V několika dalších dnech by se kampaň měla rozběhnout i v jednotlivých členských státech Evropské unie.

V EU jsou za 15 % emisí skleníkových plynů zodpovědné právě domácnosti a dalších 10 % připadá na soukromé automobily. "Pro Evropskou komisi je boj proti klimatickým změnám jednoznačnou prioritou," řekl v pondělí předseda Barroso. Podle něj nová kampaň doplňuje ekologickou politiku i legislativu EU v boji proti změnám klimatu. "Kampaň jasně ukazuje, jak moc je každý z nás odpovědný za změny klimatu, co každý může a co je potřeba, aby dělal pro zastavení těchto změn".

Předseda Barosso a komisař pro životní prostředí Stavros Dimas odhalili v blízkosti hlavního sídla Komise v Bruselu obří billboard. Na něm je zobrazena Zeměkoule při pohledu z vesmíru, rostoucí teplota na termostatu, hlavní heslo kampaně "Vy řídíte změny klimatu" a další hesla "Ztlum. Vypni. Třiď. Choď pěšky". Při slavnostním představení kampaně se v pondělí do triček s duhovým nápisem "Změna" oblékli nejen politici, ale i sochy v celém městě, včetně bruselského symbolu - čůrajícího chlapečka.

Nicméně úspěšnost politiky EU v boji proti klimatickým změnám je podle evropského redaktora BBC Alixe Kroegera poněkud nevyrovnaná. Nedávno se zjistilo, že vlajková loď klimatické politiky EU - systém obchodování s emisními povolenkami - má povážlivé trhliny. Počet povolenek byl totiž značně nadhodnocen, a jejich cena tak významně klesla. Průmyslové podniky pak nebyly příliš nuceny snižovat objem vypouštěných emisí ani investovat do novějších technologií.

Podle článku BBC Online News 29. 05. 2006.


reklama

 
Hugo Charvát

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist