https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/bbc-financni-krize-muze-byt-pro-lesy-pozitivni
reklama
reklama
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

BBC: Finanční krize může být pro lesy pozitivní

17.3.2009 10:56 | PRAHA/LONDÝN (Ecomonitor)
Světové lesy ohrožuje dvojí nebezpečí. Jedním jsou klimatické změny, druhým finanční krize, tvrdí zpráva Organizace OSN pro výživu a zemědělství (FAO). I když podle ní kvůli ekonomické krizi dojde ke zpomalení rychlosti s jakou mizí světové lesní porosty, sama krize přinese další problémy světovému hospodaření s lesy, píše internetové zpravodajství BBC.
 

Prales v Malajsii.
Výhled na prales, Cameron Highlands, Malajsie.
Foto: Tomáš Werner

Jedním z nich bude nedostatek investic do lesního hospodářství. Podle jednoho z hlavních autorů studie, C.T.S. Naira, má krize dvojsečný dopad na lesní hospodářství. Může být jak pozitivní, tak negativní. „V některých zemích je dřevařství na pokraji kolapsu,“ řekl Nair zpravodajství BBC. Například v USA a Kanadě poklesl zájem o levné domky ze dvou milionů v roce 2005 na loňský půl milion.

To vede k dramatickému poklesu poptávky po dřevěných výrobcích, který ovlivňuje vývoz a potažmo i lesní hospodářství v rozvojových zemích. Nicméně i na poklesu poptávky se dá najít něco pozivitního. „Jsme svědky poklesu zájmu o zemědělské plodiny jako je soja, palmový olej nebo kaučuk. V jeho důsledku ale klesá i tlak na ničení původního lesa a jeho přeměnu na zemědělskou půdu,“ říká Nair.

Studie Stav světových lesních porostů 2009 také ukazuje, jak rozdílné je zdraví lesů v různých oblastech světa. Pokroky se podle studie udály zejména v Evropě, naopak v Africe anebo v řadě rozvojových zemí se lesy nadále ničí. Podle Naira v Africe významně stoupá počet obyvatel, nízká ale zůstává produktivita zdejšího zemědělství. Navíc je zde jen málo možností, jak získat obživu, což vede k velké zaávisloti na využívání půdy a přírodních surovin, jako je dřevo. „Na druhé straně například v Asii, která zažila prudký ekonomický růst, odcházejí lidé ze zemědělství za jiným způsobem obživy. Tlak na využívání půdy tedy klesá,“ vysvětluje Nair.

V posledních letech vzrůstá důležitost lesních porostů, které vážou uhlík, kvůli obavám ze změny klimatu. Program snižování obejmu emisí z kácení a ničení lesů (Reducing Emissions from Deforestation and Degradation - REDD) chce zabránit odlesňování tím, že zejména rozvojové země budou dostávat peníze za to, že nebudou kácet lesy.

„Teoreticky je to výborný nápad, ale jeho zavádění v praxi bude extrémně složité,“ řekl BBC Nair. Podle něj je problém především v tom, že v různých oblastech světa tlačí na ničení původního lesa různí zájemci. Například v Jižní Americe jsou to především velcí chovatelé dobytka nebo pěstitelé sojy, zatímco v Asii jde především o plantáže palmy olejné nebo kaučuku. Nejde tedy o žádné drobné vlastníky půdy, ale o velké hráče na globálním trhu. „Takže jsme se zabývali tím, čeho chceme dosáhnout, ale vůbec jsme se zatím nezabývali, ani jsme nezkoumali to, jak budeme schopni to naplnit“ říká Nair.

Podle článku Marka Kinvera vydaného BBC Online News 16. 03. 2009.


reklama

 
Hugo Charvát

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

 
reklama


Pražská EVVOluce

reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist