https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/bbc-globalni-oteplovani-ohrozuje-unikatni-zivot-antarktidy
reklama
reklama
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

BBC: Globální oteplování ohrožuje unikátní život Antarktidy

18.7.2003 15:48 | PRAHA/LONDÝN (EcoMonitor)
Postupující klimatické změny ohrožují unikátní živočišné druhy, jejichž domovem jsou nehostinné vody kolem Antarktidy. Životní formy, které se zde vyvinuly, se podobají fauně, jež obývala moře Severní Ameriky a Evropy před miliony let. Kvůli globálnímu oteplování můžou predátoři, kteří normálně loví v teplejších oblastech, kolonizovat území Antarktidy.
 

"Když nastane tato situace, může se stát, že vysoce citlivá populace žijící na mořském dně, zcela zmizí," varuje Rich Aronson z Mořské laboratoře Dauphin Island v Alabamě. Dravci, kteří dominují teplejším a především tropickým oblastem, vymizeli před 35 miliony lety, kdy oblast jižního pólu zcela zamrzla, jak dokládají fosilní zbytky. V antarktických oblastech nežijí dokonce žádní krabi ani humři. Profesor Aronson přednesl svoji zprávu na londýnské konferenci "Role jižních oceánů v globálních procesech", kterou organizoval Britský výzkum Antarktidy (BAS).

V mořích kolem jižního pólu je také velmi málo ryb, nejsou zde žádné rychle se pohybující druhy jako například tresky. Při ochlazování Antarktidy oblast opustily všechny velké ryby, žraloci, rejnoci i kraby. Díky tomu se objevili poněkud bizarní dravci, kteří dominují zdejšímu ekosystému dodnes. Mnoho bezobratlých používá chemické látky jako obrany před útokem. Nejpodivnějším tvorem je asi místní mořský červ, jehož tělo je velmi tlusté a dosahuje délky asi jeden metr. Loví tak, že se zavrtají do bahna, kde hledají škeble. Když je najdou, obkrouží je svým tělem a vycucnou. Vylučují silně toxický hlen, který dokáže naleptat i skafandr.

Na dně žije také mořský pavouk, který dorůstá velikosti kolem 30 centimetrů a dožívá se několika desítek let. "Nevíme co se stane, když se moře oteplí a oblast znovu objeví 'moderní predátoři'," dodává Rich Aronson. Podle něj působí chladné proudění kolem jižního pólu jako bariéra před dravci. Když se poruší, může to mít velmi nepříznivý dopad. Přitom klimatický jev El Ňino se v pacifické oblasti objevuje stále častěji a za posledních padesát let došlo k průměrnému vzrůstu teploty o 2,5 °C.

Ředitel BAS Chris Ripley řekl: "Dali jsme dohromady několik nejlepších vědců na světě, aby se zamysleli nad klíčovými součástmi planetárního systému. Jižní moře mají zásadní vliv na oceánské proudění a globální klima. Jejich chování je velmi důležité jak pro celosvětovou rovnováhu, tak pro vlastní ekosystém Antarktidy." Zničující dopady mohou nastartovat nejen změny klimatu, ale například komerční vylovení stavů ryb. Podle profesora Ripleyho by po pěti až deseti letech mezinárodního výzkumu mohlo dojít k lepšímu porozumění fungování celého regionu.

Podle článku Alexe Kirbyho BBC Online News 15. 07. 2003.


reklama

 
Hugo Charvát

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist