https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/bbc-japonsko-hrozi-odchodem-z-iwc
reklama
reklama
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

BBC: Japonsko hrozí odchodem z IWC

16.6.2003 14:17 | PRAHA/BERLÍN (EcoMonitor)
Dnes v Berlíně začíná výroční setkání Mezinárodní velrybářské komise (IWC), které bude pokračovat do čtvrtka. Mnoho členů očekává, že tentokrát dojde k velkému střetu mezi státy, které podporují komerční lov velryb a jejich odpůrci. Japonsko před začátkem zasedání prohlásilo, že ztrácí trpělivost s fungováním Komise a zvažuje, že tento týden z IWC vystoupí, jestliže nedojde k přehodnocení zákazu lovu velryb. Jeden z japonských delegátů v emotivním projevu řekl, že "Spojené státy, Velká Británie a jejich aliance odpůrců jsou lháři."
 

V roce 1982 IWC přijala rozhodnutí, podle kterého od sezóny 1985 -1986 bude komerční lov velryb zcela zastaven. Do té doby se ročně chytilo kolem 13 000 kusů. Toto moratorium mělo platnost do roku 1990, kdy se Komise zabývala dopadem přijatých opatření na stavy velryb a podle nich doporučila zákaz zachovat. Japonsko se odvolává na tento fakt a tvrdí, že původně šlo pouze o pauzu v komerčním rybolovu, která měla skončit na začátku devadesátých let.

Japonsko a Norsko každoročně uloví kolem 600 -700 kusů velryb. Island by chtěl co nejdříve obnovit svůj vlastní výlov kytovců pro vědecké účely, což pravidla IWC umožňují a možná zahájit i program komerčního rybolovu. Většina členů Mezinárodní velrybářské komise je proti jakémukoli komerčnímu lovu a nehodlá nic měnit na zákazu z roku 1986. Podle nich neexistuje žádný argument pro tvrzení, že stavy velryb se již stačily obnovit po staletí průmyslového vybíjení.

V předvečer konference prohlásil vedoucí japonské delegace Masayuki Komatsu, že jestli jednání o moratoriu povedou k nezdaru, poroste zájem o vznik nové organizace. Podle něj státy, které jsou proti lovu velryb lžou když tvrdí, že chtějí kompletně revidovat systém fungování Komise, což by mohlo vést i k omezenému návratu komerčního rybolovu. "Lháři jsou Velká Británie, Nový Zéland, Nizozemí, Německo a Spojené státy," řekl BBC Online Komatsu, který je také vyšším úředníkem Japonské rybářské agentury (JFA). Když nedojde k posunu v jednání, využije delegace všechny možné prostředky, včetně vystoupení z IWC, což by mohlo organizaci poškodit protože Japonsko vedle USA nejvíce finančně podporuje chod komise. "Jestli jsme ztratili trpělivost s Mezinárodní velrybářskou komisí? Ano i ne. My jsme Asiaté a ti jsou velmi trpěliví, ale také jsme už velmi znepokojeni," uzavírá Masayuki Komatsu.

Podle článku Alexe Kirbyho BBC Online News 16. 06. 2003.


reklama

 
Hugo Charvát

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

 
reklama


Pražská EVVOluce

reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist