BBC: Je slunce příčinou globálního oteplování? Vědci se neshodují
Sluneční aktivita nemá stále stejnou intenzitu. Jsou známa období, kdy slunce více zjasní nebo naopak potemní. Tento jev má vliv na teplotu na Zemi. Vědci se dohadují do jaké míry jaké globální oteplování způsobeno lidskou aktivitou. Podle zprávy je sluneční aktivita posledních dvaceti let tak vysoká, že zapříčinila celkové oteplení o více než 0,3 stupňů celsia a nikoliv skleníkový efekt. „Ta studie je kontroverzní, potvrdila BBC Online News Dr. Judith Lean z Námořní výzkumné laboratoře (NRL) Washington D.C.“I další studie posledních let roli sluneční aktivity na klimatické změny značně přehání.“
Největší vlna kritiky naráží na způsob, jakým k tomuto závěru badatelé došli. Nová zařízení na měření sluneční energie umístěná přímo v kosmu mohou vykazovat značné rozdíly oproti měřením na Zemi. Navíc v současnosti neexistuje jednotná klasifikace ani dlouhodobé studie k porovnání stálosti slunečního jasu. To všechno bude potřeba zavést, aby nenastal problém ve chvíli, kdy skutečně slunce svoji aktivitu změní.
Většina vědců však zůstává stále přesvědčena, že globální oteplování je skutečně způsobeno lidskou aktivitou a skleníkovými plyny a zprávu odmítá jako nejasnou. Hlavním cílem je dlouhodobé pozorování jak přímo ve vesmíru tak na Zemi. Nedávná zpráva londýnské Imperial College dokazuje, že malá změna intenzity solárního UV záření má stejný dopad na globální klima jako průlety tryskových letadel a nebo lokální bouře.
Podle článku Helen Briggs BBC Online News 08. 04. 2003.
reklama