BBC: Jižní Pacifik se vzdá vlečných sítí
Oblast jižního Tichého oceánu skrývá poslední oblast nezasaženého mořského ekosystému. Chráněnné oblasti se rozkládají na obrovské ploše, od rovníku až k Antarktidě a od Austráli po západní pobřeží Jižní Ameriky. Aby se rybářské lodi nedostaly blíže než na vzdálenost pěti námořních mil od chráněného pásma má zajistit monitorovací a výstražný systém.
Dohoda států, kterou podepsali jejich zástupci v chilském městě Renaca, vstoupí v platnost na konci září. Lodě s vlečnými sítěmi nebudou moci do míst, kde je známý ohrožený ekosystém, nebo se jeho výskyt dá předpokládat. Delegace z Nového Zélandu, jehož rybáři jsou zodpovědní za 90 % veškerého rybolovu pomocí hlubinných sítí, prohlásili, že kvůli budoucím nákladům na nezbytný výzkum, přesnému vymezení zakázaných oblastí a nákladům na monitorovací systém bude v celém regionu nejspíš k úplně ukončeno používání hlubinných vlečných sítí.
Dohodu velmi přivítali ochránci přírody, podle Koalice na ochranu mořských hlubin (DSCC) jde o první výsledek v prosinci schválené rezoluce OSN. Ta prosazuje "princip předběžné ochrany" před hlubinnými sítěmi, dříve než jejich používání způsobí závažné škody na mořském ekosystému.Podle článku BBC Online News 05. 05. 2007
reklama