BBC: Klima je v nerovnováze a může za to člověk, říká AGU
Revidované prohlášení AGU jde ještě dále a tvrdí, že "změny klimatu nejlépe vysvětluje nárůst emisí skleníkových plynů a aerosolů pocházejících z lidské činnosti během dvacátého století". Rada AGU, která přijala toto prohlášení jako oficiální stanovisko, prohlásila, že nový pohled je výsledkem lepšího pochopení mechanismů změn klimatu, píše zpravodajství BBC.
Podle AGU bude lidstvo v následujících padesáti letech čelit výrazným změnám. "Navzdory nízké úrovni stávající změny klimatu, kdy za posledních deset let došlo k oteplení o jeden stupeň Celsia, je tato úroveň růstu daleko rychlejší, než se měnilo klima za posledních tisíc let," tvrdí AGU. Oteplení o více než dva stupně nad úroveň devatenáctého století bude podle vědců ničivé, dojde ke snížení produktivity zemědělství, ke ztrátě biodiverzity, a zůstanou-li teploty vysoké desítky let, roztaje většina ledové pokrývky Grónska. Aby se lidstvo vyhnulo růstu teplot nad dva stupně Celsia, musí se do konce století snížit emise skleníkových plynů o 50 %, píše internetové zpravodajství BBC.
"Vědecké poznání se v této oblasti velmi rychle rozvíjí a my jsme cítili, že je potřeba aktualizovat naše stanovisko," řekl BBC prezident AGU Tim Killeen. "Věnovali jsme tomu sedm měsíců, dali jsme dohromady panel odborníků, který pracoval pod silnou kontrolou oponentů. A nové stanovisko formálně schválila rada v prosinci," vysvětlil Killeen BBC.
"Proti této zprávě bylo méně námitek než proti minulým," řekl Tim Killeen. "Je to deklarativní prohlášení, že se klima mění a tyto změny se dají nejlépe vysvětlit emisemi skleníkových plynů pocházejících z lidské aktivity," dodal. Podle Killeena chce zpráva AGU nejen upozornit na to, že klimatické změny jsou problém, na který je potřeba se zaměřit, ale především na to, že s nimi musíme něco dělat.
Podle článku BBC Online News 24. 01. 2008.
reklama
Online diskuse
Dotaz - 28. 1. 2008 - M.Z.Ja nepotrebuju nic vyvracet. Pro mne se zadne "klima" nemeni tak,aby se to vymykalo z ramce toho, co provadelo (nejen) pred vice nez 10 000 lety. Pane Metelka, vite ze jsem Vam mnohokrat na ruznych forech zduraznoval, ze pojem "klimatu" jako jakehosi 30 (ci vice ci mene) leteho prumeru je prilis primitivni konstrukci na muj matematicky vkus. Nezesmesnujte se naznacovanim, ze nerozlisuji "trendy" a fluktuace" spis je to naopak, pocituji (jako matematik) rozhorceni nad tim, jak povrchne a neoduvodnene se bezne statisticke pojmy (ovsem vytvorene pro zcela jine situace) pouzivaji v nekterych klimatologickych argumentech. Vsechno to prokladani "trendu" chaotickymi krivkami mericimi nekdy dosti pofiderni (pri podrobnejsi analyze toho pojmu) veliciny s neprilis jasnym fyzikalnim vyznamem resp. vyznamem "ihned jasnym" pouze ignorantum... jakou je treba ta "prumerna teplota spodni troposfery" odhadovana na zaklade pozemnich mereni stanic. Abych to shrnul. Sedneme si nad poradny graf mesicnich globalnich teplot za poslednich 150 let a bavme se o tom, zda si tento (nesporne zajimavy a jisteze v poslednich desetiletich 20 stoleti jasne rostouci) graf zaslouzi tu silenou hysterii, ktera ho provazi :-) |