BBC: Klima je v nerovnováze a může za to člověk, říká AGU
Revidované prohlášení AGU jde ještě dále a tvrdí, že "změny klimatu nejlépe vysvětluje nárůst emisí skleníkových plynů a aerosolů pocházejících z lidské činnosti během dvacátého století". Rada AGU, která přijala toto prohlášení jako oficiální stanovisko, prohlásila, že nový pohled je výsledkem lepšího pochopení mechanismů změn klimatu, píše zpravodajství BBC.
Podle AGU bude lidstvo v následujících padesáti letech čelit výrazným změnám. "Navzdory nízké úrovni stávající změny klimatu, kdy za posledních deset let došlo k oteplení o jeden stupeň Celsia, je tato úroveň růstu daleko rychlejší, než se měnilo klima za posledních tisíc let," tvrdí AGU. Oteplení o více než dva stupně nad úroveň devatenáctého století bude podle vědců ničivé, dojde ke snížení produktivity zemědělství, ke ztrátě biodiverzity, a zůstanou-li teploty vysoké desítky let, roztaje většina ledové pokrývky Grónska. Aby se lidstvo vyhnulo růstu teplot nad dva stupně Celsia, musí se do konce století snížit emise skleníkových plynů o 50 %, píše internetové zpravodajství BBC.
"Vědecké poznání se v této oblasti velmi rychle rozvíjí a my jsme cítili, že je potřeba aktualizovat naše stanovisko," řekl BBC prezident AGU Tim Killeen. "Věnovali jsme tomu sedm měsíců, dali jsme dohromady panel odborníků, který pracoval pod silnou kontrolou oponentů. A nové stanovisko formálně schválila rada v prosinci," vysvětlil Killeen BBC.
"Proti této zprávě bylo méně námitek než proti minulým," řekl Tim Killeen. "Je to deklarativní prohlášení, že se klima mění a tyto změny se dají nejlépe vysvětlit emisemi skleníkových plynů pocházejících z lidské aktivity," dodal. Podle Killeena chce zpráva AGU nejen upozornit na to, že klimatické změny jsou problém, na který je potřeba se zaměřit, ale především na to, že s nimi musíme něco dělat.
Podle článku BBC Online News 24. 01. 2008.
reklama
Online diskuse
Dotaz - 28. 1. 2008 - M.Z.Tvarite se, jako byste ten "sestup ci vzestup CR o 200 m nadmorske vysky mel v moci ovlivnit" a to mne na tech Vasich aktivistickych vystoupenich poslednich mesicu a let rozhorcuje nejvic. Vim, ze statistiky v klimatologii je hodne a nikde netvrdim, ze vse co delaji je nerozumne. Ale v pripade globalniho vyvoje klimatu (sam jsem Vam musel prece jiz pred lety pripominat, ze klimat je - pro mne aspon tedy - proste aktualnim (menicim se deterministicky v case, za rok bude jiz trochu jiny klimat nez dnes) pravdepodobnostnim rozlozenim na mnozine vsech moznych meterologickych situaci na Zemi, ne nejakym zkoumanim zhlazenych 30 letych prumeru (tak mohou pripadne byt pocitany ci odhadovany jen nejake odvozene integraly, "momenty" toho zkoumaneho rozlozeni) ;-) v pripade zkoumani globalnich velicin(popisujicich stav toho deterministickeho dynamickeho systemu zvaneho pocasi Zeme) ve mne statisticke metody vvolavaji znacnou pochybnost, na jake matematicke teorie ze se to opira??? Kdyz mam k dispozici jednu nedlouhou trajektorii extremne kompplikovaneho nestacionarniho dynamickeho systemu??? |