BBC: Klima je v nerovnováze a může za to člověk, říká AGU
Revidované prohlášení AGU jde ještě dále a tvrdí, že "změny klimatu nejlépe vysvětluje nárůst emisí skleníkových plynů a aerosolů pocházejících z lidské činnosti během dvacátého století". Rada AGU, která přijala toto prohlášení jako oficiální stanovisko, prohlásila, že nový pohled je výsledkem lepšího pochopení mechanismů změn klimatu, píše zpravodajství BBC.
Podle AGU bude lidstvo v následujících padesáti letech čelit výrazným změnám. "Navzdory nízké úrovni stávající změny klimatu, kdy za posledních deset let došlo k oteplení o jeden stupeň Celsia, je tato úroveň růstu daleko rychlejší, než se měnilo klima za posledních tisíc let," tvrdí AGU. Oteplení o více než dva stupně nad úroveň devatenáctého století bude podle vědců ničivé, dojde ke snížení produktivity zemědělství, ke ztrátě biodiverzity, a zůstanou-li teploty vysoké desítky let, roztaje většina ledové pokrývky Grónska. Aby se lidstvo vyhnulo růstu teplot nad dva stupně Celsia, musí se do konce století snížit emise skleníkových plynů o 50 %, píše internetové zpravodajství BBC.
"Vědecké poznání se v této oblasti velmi rychle rozvíjí a my jsme cítili, že je potřeba aktualizovat naše stanovisko," řekl BBC prezident AGU Tim Killeen. "Věnovali jsme tomu sedm měsíců, dali jsme dohromady panel odborníků, který pracoval pod silnou kontrolou oponentů. A nové stanovisko formálně schválila rada v prosinci," vysvětlil Killeen BBC.
"Proti této zprávě bylo méně námitek než proti minulým," řekl Tim Killeen. "Je to deklarativní prohlášení, že se klima mění a tyto změny se dají nejlépe vysvětlit emisemi skleníkových plynů pocházejících z lidské aktivity," dodal. Podle Killeena chce zpráva AGU nejen upozornit na to, že klimatické změny jsou problém, na který je potřeba se zaměřit, ale především na to, že s nimi musíme něco dělat.
Podle článku BBC Online News 24. 01. 2008.
reklama
Online diskuse
Dotaz - 28. 1. 2008 - M.Z.To chcete definovat nejaky "metaklimat" tedy pravdepodobnostnirozlozeni na mnozine vsech pravdepodobnostnich rozlozeni na mnozine vsech moznych meterologickych situaci? Klima, jak jsem ho definoval (a je to jediny rigorozni, dostatecne obecny zpusob jak to udelat, jisteze se tohleto musi ucit uz v pate obecne kazdeho klimatologickeho uciliste :-) je pochopitelne deterministickou funkci casu, muzu pro nej sestavovat diferencialni rovnice v case. Tedy budu moci - za sto let, az tomu budeme vice rozumet a za tisic let, kdy budeme moci vyvoje nekterych podstatnych koeficientu te diferencialni rovnice (treba vyvoj biosfery, sopek, Slunce) i ovlivnovat bude mit vetsi smysl bavit se o pravdepodobnostnich odhadech vyvoje tohoto deterministickeho chaotickeho systemu (jehoz koeficienty Panbuh v case tez meni). A to se ani nebavim o socialne orwelloskych aspektech cele te veci, i kdybychom nakrasne to vsechno predchozi umeli - kdo ma pak rozhodnout, co je ta zadouci budoucnost?? nejaky Barosso? |