BBC: Klimatická katastrofa hrozí v nejbližších sto letech
Text, který má BBC k dispozici, je shrnutím podstatně obsáhlejšího dokumentu připraveného pro světové státníky. Vypracovala ho jedna z pracovních skupin IPCC a zabývá se otázkou, kolik skleníkových plynů bude uvolňováno do atrmosféry.
Dokument popisuje 40 scénářů vývoje emisí skleníkových plynů v závislosti na růstu lidské populace, ekonomickém růstu, spotřebě energie a využívání půdy. Tyto scénáře jsou rozděleny do čtyř skupin, přičemž jeden scénář z každé skupiny je vybrán jako ukázkový.
Minimální ukázkový scénář předpokládá, že roční emise oxidu uhličitého (CO2) v roce 2100 budou kolem 5,7 Gt (miliard tun). V současnosti se v důsledku spalování fosilních paliv uvolňuje do atmosféry asi 6 Gt.
Dva prostřední ukázkové scénáře předpokládají emise CO2 na konci 21. století ve výši 13,3 resp 13,5 Gt. Rozmezí emisí předpokládaných ostatními scénáři z jejich dvou skupin se však pohybuje od 4,3 Gt do 36,7 Gt.
Podle maximálního ukázkového scénáře by emise CO2 v roce 2100 přesáhly 29 Gt. Taková výše emisí by pravděpodobně vyvolala masové umírání lesů, z jejichž rozkládajících se stromů by se uvolňoval další oxid uhličitý. Živé stromy naopak oxid uhličitý pohlcují.
Někteří vědci práce IPCC zpochybňují a tvrdí, že není jisté, zda ke globálnímu oteplování dochází, či zda je za něj zodpovědná lidská činnost. Ale stanoviska IPCC vyjadřují shodný názor předních světových klimatologů.
reklama