https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/bbc-klimaticke-zmeny-mohou-africkym-slonum-prinest-smrt
reklama
reklama
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

BBC: Klimatické změny mohou africkým slonům přinést smrt

12.5.2005 08:52 | PRAHA/STONY BROOK (EcoMonitor)
Klimatické změny představují pro slony, tygry a nosorožce větší nebezpečí než pytláci, prohlásil Richard Leakey, bývalý ředitel úřadu ochrany divoké zvěře v Keni. Podle něj by globální oteplování spolu s nedostatkem volného prostoru mohlo vést k jejich úplnému vyhynutí.
 

Leakey to prohlásil na semináři univerzity ve Stone Brook nedaleko New Yorku. Hovořil zde také o potřebě vzniku nového celosvětového fondu na ochranu divoké zvěře. Bývalý ředitel keňského úřadu je přesvědčen, že mimořádná opatření bude nutné přijmout již do pěti let.

Miliony dolarů se každý rok vydávají na ochranu nejznámějších zvířat (slonů, tygrů a nosorožců) před pytláky, nejvíce se investuje do chráněných oblastí, např. národních parků. Podle Leakeyho jsou však tyto peníze naprostým plýtváním. „Můžeme vydávat peníze na ochranu před nelegálním lovem, ale jaký to má smysl, když nebude koho chránit,“ řekl vědec internetovému zpravodajství BBC. „Když se zaměříme jen na zvířata představující symboly volné přírody, budou pro ně klimatické změny znamenat větší utrpení, než jaké jim hrozí ze strany pytláků nebo legálního lovu.“

Předvídat konkrétní dopady klimatických změn na jednotlivé regiony je velmi nejisté. Ale v Africe, domově velké pětky ikon volné divočiny - slonů, nosorožců, lvů, leopardů a buvolů, ukazují všechny počítačové modely stejné výsledky. Tam, kde je dnes sucho a teplo, bude ještě daleko větší sucho a horko. V dobách před rozvojem průmyslu se zvířata chránila před velkými teplotami a nedostatkem vody prostě tím, že se přesunula do příznivějších oblastí. Jenže kvůli lidské činnosti ztratí tento způsob chování smysl. „Chráněné oblasti představují dnes ostrovy,“ upozorňuje keňský vědec. „Volně žijící zvířata i rostliny jsou pěkně držena ve vnitrozemí a oddělena od zbytku světa. Nikoli vodou oceánu, ale masou průmyslové krajiny.“ Jestliže jsou představy o změnách klimatu správné, musí podle Leakeyho nutně dojít k zániku těchto oblastí. „Podle paleontologie musí ostrovní fauna vyhynout,“ dodává.

Ve snaze najít nějaké řešení svolal Leakey zmiňovaný třídenní seminář na univerzitu Stone Brook, kde sám učí jako hostující profesor. Jeho cílem je přesvědčit významné instituce, jako je Světová banka nebo Program OSN na ochranu životního prostředí (UNEP), aby investovaly částku kolem 100 milionů dolarů do nového výzkumu, který by odpověděl na otázky jak ochránit zvířata před klimatickými změnami.

Podle textu BBC Online News 07. 05. 2005 BBC Online News 07. 05. 2005


reklama

 
Hugo Charvát

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist