BBC: Kolaps ekosystémů kvůli změnám klimatu může přijít již v tomto století
Podle práce mezinárodního týmu vědců zveřejněné v časopise Proceedings of the National Academy of Sciences journal (early edition) by lidé neměli být uklidňováni falešným pocitem, že vyvolané změny budou mít postupný ráz. "Výsledky našich zkoumání ukazují, že množství klimatických systémů může dosáhnout bodu zlomu, tedy své kritické hranice ještě v tomto století, a to kvůli vlivu člověka na klima," řekl BBC Tim Lenton z Východoanglické univerzity, který vedl tým odborníků. "Nejvíce je ohrožen Severní ledový oceán a ledová pokrývka Grónska, ale nejméně pět dalších míst nás může překvapit tím, jak rychle se dostanou na kritickou hranici," dodal.
Velké množství vědců je přesvědčeno, že člověkem způsobené globální oteplování začíná ovlivňovat některé aspekty klimatu Země, píše BBC.
Podle skupiny padesáti vědců jsou však tyto změny jen začátkem mnohem dramatičtějších proměn, pokud budou i nadále změny klimatu pokračovat. Ve shrnutí své studie vědci říkají, že určité množství systémů, které ovlivňují počasí na zeměkouli, by mohlo i kvůli velmi malému zvýšení globální teploty náhle zkolabovat.
Skupina vědců sestavila seznam ekologických systémů, které podle nich budou v tomto století ztraceny v důsledku klimatických změn.
Devět ohrožených míst a čas, který zbývá do kritického okamžiku:
Kolaps ledové pokrývky Severního ledového oceánu - kolem 10 let
Rozpad ledové pokrývky Grónska - kolem 300 let
Kolaps ledové pokrývky západní Antarktidy - kolem 300 let
Kolaps teplo-slaného koloběhu vody v Atlantiku - kolem 100 let
Nárůst interakcí jednotlivých částí celosvětového klimatického systému a jejich kolísání v souvislosti s jevem ENSO (El Nino Southern Oscillation)- kolem 100 let
Kolaps indických letních monsunů - okolo 1 roku
Zelenání pouštních oblastí Sahary/Sahelu a narušení monzunů v Západní Africe - kolem 10 let
Vymizení amazonských deštných pralesů - kolem 50 let
Vymizení severských lesních porostů - kolem 50 let
Podle článku Pallaba Ghoshe BBC Online News 04. 02. 2008
reklama
Online diskuse
Zelení nejsou komunističtí vrazi Khmérové - 7. 2. 2008 - Petr P.Zelení nejsou komunističtí Khmérové, protože prosazovali život v malých zemědělských komunitách, podobně jako to navrhuje Jan Keller.Stejně tak naše západní "nezelená" společnost, není nacistická, protože je centralizovaná, průmyslová a založené na hospodářském růstu jako byla společnost nacistická. Státy EU, USA atd mají podobný hospodářský a ekonomický systém jako komunistická Čína a přesto nejsme totalitní. Zelení nikde nenavrhují nadvládu zelených nado ostaními, jako to mají komunisté nebo nacisté, proto přirovnání zelených k těmto totalitním ideologiím je lež. Myslím si, že Jan Keller, je se svými názory mezi zelenými spíše ojedinělý. Spousta zelených asi věří v modernější čistější technologie atd, které vyřeší ekologické problémy. Já si myslím, že pravdu má Jan Keller, že cesta k trvale udržitelémmu životu, je možná pouze přes decentralizaci, společnosti bez hospodářského růstu a menších soběstačných celcích. Na soběstačnosti a malý celcích žily přírodní národy tisíce let. Malé soběstačné komunity musí být založeny vždy zdola se zájmem a souhlasem všech členů na principu přímé demokracie, tak jako to měly národy Severní Ameriky. Násilím to prosazovali pouze komunisté v Kambodži, protože komunisté neuznávají demokracii, ale svoji nadvládu nad ostaními. Nevím jestli vy znáte pouze nasilím udržovené komunity Khmérů nebo se vám tito vrazi pouze hodí, dle hesla každá hůl je mi na dobrá ? A co Hare Krišna či Amišové, to jsou pro vás taky Khmérové ? http://cestovani.idnes.cz/igsvet.asp?r=igsvet&c=A040920_102417_igsvet_tom Nebo ekovesnička Zaježová: http://www.zajezka.sk/ K těmto zločincům přirovnáváte zelené, ať si každý udělá obrázek o vašich argumentech sám. http://sonny44.com/th05/kam-hist.htm |