BBC: Ledovce v Patagonii mizí nejrychleji na světě
Americký tým publikoval závěry svých zkoumání v časopise Science. Vědci zkombinovali data získaná v únoru 2000 během vědecké mise raketoplánu STS-99 a z průzkumů provedených přímo na místě, ze kterých vycházeli při studii 63 největších ledových plání Patagonie. Odborníci se zaměřili na porovnání úbytku ledové vrstvy mezi lety 1968 - 1975 a od roku 1975 do roku 2000.
Ledovec v jihovýchodní části Aljašky. | |
Foto: Commander John Bortniak, NOAA Corps
|
Výzkumy ukázaly celkový úbytek ledových masívů a prudké zrychlení tání mezi lety 1995 - 2000. Během této krátké doby se z ledovců odpařilo množství vody odpovídající ročnímu nárůstu hladiny moří o 0,1 milimetru. Vědci upozorňují na srovnání s horskými ledovci v oblasti Aljašky, které pokrývají více než pětinásobnou oblast a jsou zodpovědné za 30 % ročního nárůstu. Odborný tým, vedený Ericem Rignotem z Jet Propulsion Laboratory americké vesmírné agentury NASA, věří, že dnešní stav ledovcových plání mají na svědomí klimatické změny, které přinesly vyšší teploty vzduchu a méně bohaté dešťové srážky.
Tyto faktory samy o sobě však nejsou dostatečným vysvětlením tak silného zmenšení ledovcové vrstvy. Pravděpodobně jde o unikátní reakci ledovcové oblasti, způsobenou zvláštními podmínkami. "O patagonských ledovcích se hovoří jako o 'ledovcích plodivých'," říká Eric Ringot. "Ledovce ze kterých se často uvolňují kry sjíždějící do jezer v údolí, nebo padající do moře, mají prostě jinou dynamiku než ledovce obklopené pevnou zemí. Ty odtávají jen na vrchní části. Plodivé ledovce jsou mnohem citlivější na klimatické změny a změnu rovnováhy přírodních podmínek, a proto se region stává oblastí nejrychleji mizících ledovců na Zemi."
Podle textu BBC News Online 20. 10. 2003.
reklama