BBC: Lidé jsou ochotni se uskromnit kvůli změnám klimatu
Tři čtvrtiny lidí podporují daně z energií, jestliže výdělek bude použit na vývoj nových zdrojů energie nebo na zvýšení energetické účinnosti. Čínští respondenti byli dokonce energetickým daním nakloněni nejvíce ze všech oslovených lidí.
83 % lidí z celého světa souhlasí s tím, že každý člověk zcela určitě (nebo pravděpodobně) musí změnit svůj životní styl a snížit emise skleníkových plynů, které přispívají ke klimatickým změnám. Výzkum také ukazuje, že velká většina lidí v každé ze zkoumaných zemí věří, že osobní omezení jsou nezbytná. Ve většině zemí Evropy a USA se převážná část obyvatel přiklání k názoru, že by měly růst ceny těch pohonných hmot, které ke změnám klimatu přispívají.
S růstem cen pohonných hmot v Evropě nesouhlasí jen Rusové a Italové, kteří si nemyslí, že je nutný. Podle statistiků, kteří celý výzkum vyhodnocovali, jsou v obou zemích ceny energií natolik vysoké, že si zdejší lidé nepřejí jejich další růst. V Asii je mínění lidí mnohem rozkolísanější. V Číně a Indonésii chápe velká většina obyvatel zdražení energií jako nezbytné. V Jižní Koreji a Indii je podpora vyšších cen jen velmi malá. A v africké Nigérii 52 % respondentů nevěří, že vyšší ceny paliv budou nezbytné k boji proti změnám klimatu, píše BBC.
Světové mínění je rozděleno také v otázce vyššího zdanění fosilních paliv. Polovina planety je zřejmě pro, proti je však 44 % obyvatel. Růst daní z energií se nejvíce zamlouvá Číňanům, v průzkumu ho podpořilo 85 % obyvatel. Podle průzkumu v ostatních zemích podporuje vyšší daně jen těsná většina.
Nicméně, když došlo na otázku, zda by růst daní u energií lidé podporovali v případě, že se peníze použijí na výzkum čistších paliv nebo růst energetické účinnosti, ve všech zemích odpovídali lidé tak, že podpora vyšších daní se okamžitě stala většinovou. Stejně tak deklarovaná podpora vyšším daním významně vzrostla, když se tazatelé ptali těch, kteří vyšší daně odmítali, zda by je podpořili v případě, že by jejich celková daňová zátěž nevzrostla.
„Průzkum jednoznačně ukazuje, že lidé jsou ochotni nést vyšší náklady na snížení klimatické hrozby než většina politiků předpokládá,“ řekl BBC Doug Miller, ředitel společnosti Globescan, která průzkum veřejného mínění provedla ve spolupráci s BBC.
Globescan vyzpovídal 22 182 lidí ve Velké Británii, Austrálii, Brazílii, Kanadě, Chile, Egyptě, Francii, Německu, Indii, Indonésii, Itálii, Keni, Mexiku, Nigérii, Filipínách, Rusku, Jižní Koreji, Španělsku, Turecku a v USA. Výzkum proběhl v květnu až červenci letošního roku.
Podle článku BBC Online News ze dne 05. 11. 2007reklama
Online diskuse
super výzkum - 5. 11. 2007 - AlešNejvíce mě pobalili Ti Číňané jak se svobodně a veřejně vyjadřují , to už je v jejich zemi takový zvyk... |