https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/bbc-madagaskarske-lesy-jsou-niceny-kvuli-tezbe-ruzoveho-dreva
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

BBC: Madagaskarské lesy jsou ničeny kvůli těžbě „růžového dřeva“

11.8.2010 13:06 | PRAHA/MASOALA (Ecomonitor)
V březnu 2009 se vlády na Madagaskaru ujal Andry Rajoelina. Jeho režim ale nebyl uznán EU, USA a Světovou bankou, které zastavily kromě humanitární pomoci veškerou další podporu. To mělo dramatické dopady i na tamní přírodu. Víc jak polovina rozpočtu země totiž pocházela od zahraničních dárců. Místní lidé svou ekonomickou situaci řeší tak, že v národním parku nelegálně těží palisandr, nazývaný „růžové dřevo“, a tito dřevaři na svých výpravách do pralesa loví pro svou obživu divokou zvěř, mimo jiné i chráněné lemury, informuje BBC.
 

Palisandr
Nelegální těžba růžového dřeva - palisandru na Madagaskaru.
Foto: Erik Patel/Wikimedia Commons
„V pralese vždycky docházelo ke kácení palisandru, ale od roku 2009 je to nejhorší stav, co jsem kdy viděl,“ řekl pro BBC ředitel masoalského národního parku Haja Salava. Jediné, co prý může dělat, je identifikovat místo kácení a informovat lesnickou službu nebo policii.

Oficiální čísla hovoří o zhruba 100 000 palisandrových a ebenových stromů, které byly nelegálně vykáceny z národního parku na severovýchodě Madagaskaru. Palisandr je přitom strom, který roste pomalu, déle než 100 let.

V jedné z vesnic blízko Masoaly, kde je národní park, údajně všichni mladí muži vydělávají na obchodu s „růžovým dřevem“. „Od začátku politické krize je život velmi tvrdý. Rýže je drahá a vesnice nemá dostatek stravy pro všechny na celý rok. Takže nemáme na výběr – musíme jet v obchodě s dřevem,“ říká místní předák, který si nepřál uvést své jméno.

Muži, kteří tahají kulatinu z lesa na vlastních zádech, dostávají 2,5 dolaru na den, obchodníci jim platí 50 dolarů za třímetrový kmen. Ten pak sami prodají za víc než 1300 dolarů. Odhaduje se, že v loňském roce bylo vyvezeno dřevo za 220 milionů dolarů. Tvrdě pracující muži za finanční odměnu jídlo neseženou, a tak pro svoji obživu loví vzácné ptáky a lemury. Lemuři však jsou od dob kolonizace ostrova v Červené knize ohrožených druhů. Patří mezi druhy nejvíce ohrožené vyhubením.

„Ochrana životního prostředí je jednou z našich hlavních priorit. Řešíme tento problém – je zakázáno kácet a exportovat růžové dřevo,“ říká k situaci Serge Rainaivo, ministr v přechodné vládě.

Přístav Maraonsetra je centrem pro tranzit nelegálně vytěženého růžového dřeva. A v době těžké hospodářské situace na Madagaskaru je to zlatý důl pro místní nákladní lodě. Jak uvedl správce parku Armand Marozafy, odjíždějí přibližně dvě lodě za týden, na kterých odplouvá minimálně 100 tun vzácného růžového dřeva.

Podle článku „Madagascar's forests plundered for rare rosewood“ zveřejněného 5. 8. 2010 na serveru BBC.


reklama

 
Martin Singr
 twitter

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Econnectu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist