BBC: Obyvatele britských pobřeží vyhánějí klimatické změny
Obce a jejich obyvatelé na východním a jižním pobřeží jsou vydáni na milost a nemilost moři. Například 26 domů v Happisburghu, vesnici v hrabství Norfolk, museli jejich obyvatelé opustit kvůli erozi skalních stěn, na kterých byly postaveny. Obec Aldeburgh v hrabství Suffolk se mohla stát ostrovem, kdyby nebyly vybudovány zábrany proti mořským vlnám. Eroze trápí i další místa ve Skotsku, oblíbenou turistickou oblast Fife coast, města Aberdden a Kirkcaldy. V dubnu vyhlásili zástupci Projektu ochrany pobřeží a předcházení škodám způsobeným záplavami (FFCDP), že je potřeba masivnějších investic do ochrany před záplavami, protože stále více staveb a sídel se dostává do ohniska ohrožení. Projekt sdružuje šedesát odborníků jak z řad klimatických vědců, tak techniků a ekonomů.
Mnozí z nich jsou přesvědčeni, a také v tom smyslu referují ve vládní zprávě, že zvyšující se tempo pobřežní eroze má úzkou souvislost s klimatickými změnami. Vědci předpokládají, že zvýšená hladina oceánů bude stále častěji ohrožovat nižší části pobřeží, především bouřemi spojenými s prudkým vlnobitím. Zpráva odhaduje, že když investice zůstanou na současné výši, jedna třetina existujících zábran pobřeží bude v příštích letech zcela zničena, čímž se velká část východního pobřeží Anglie ocitne v nebezpečí. Odpovědnost za ochranu pobřeží spadá pod Ministerstvo životního prostředí, výživy a záležitostí venkova (DEFRA) a Agenturu životního prostředí.
Celkovou strategii ochrany proti vzrůstající hladině moře řídí ministerstvo a každoročně za ni zaplatí kolem 500 milionů liber. Mluvčí ministerstva řekla BBC Online News: „Vláda nemá ze zákona žádnou povinnost uvolnit peníze na tyto problémy. Když se tak rozhodne, bude to proto, že toto téma je sociálně i ekonomicky důležité. Zdroje, které jsou k dispozici, jsou omezené. V celé zemi žije několik skupin obyvatelstva, které se ocitly v tísni a naší prioritou je utratit peníze efektivně.“ Ministerstvo rozhoduje podle několika kritérií, do kterých oblastí by měly jít nejvyšší dotace. Základem rozhodování je ekonomický přínos regionu, počet obyvatel a dopady záplav na životní prostředí. „Musíme být připraveni, až se kvůli klimatickým změnám hladina moře skutečně zvedne,“ dodává tisková mluvčí.
Podle Agentury životního prostředí se musí zabránit výstavbě budov v záplavových oblastech a musí se změnit využívání země tak, aby mohla absorbovat větší množství vody. „Budeme i nadále budovat zábrany kvůli ochraně pobřeží i ochraně před povodněmi, ale musíme také najít nový způsob protipovodňové politiky, který by mohl trvalým způsobem ochránit obyvatele i jejich majetky,“ uzavírá mluvčí Agentury životního protředí.
Podle článku Alexis BBC News Online 20. 10. 2004.
reklama