https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/bbc-proc-plamenaci-postavaji-na-jedne-noze
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

BBC: Proč plameňáci postávají na jedné noze?

17.8.2009 11:49 | PRAHA/LONDÝN (Ecomonitor)
Jednoduchá otázka, ale dosud neobjasněné tajemství přírody: proč stojí plameňáci na jedné noze? Biologové dosud nedokázali najít na tuto otázku uspokojivou odpověď. Dva američtí výzkumníci, kteří se dlouhodobě zabývají studiem plameňáků karibských žijících v zajetí, ale prý našli konečně řešení, píše internetové zpravodajství BBC.
 

Plameňák karibský
Dávají plameňáci přednost stání na pravé či levé noze? Na snímku plameňák karibský.
Foto: Martin Pettitt/Wikimedia Commons

Matthew Anderson a Sarah Williamsová jsou odborníci na srovnávací psychologii na univerzitě Saint Joseph ve Filadelfii. Ve své vědecké práci se zaměřují na zkoumání vlivu prostředí na chování. Podle nich plameňákům postávání na jedné noze pomáhá při regulaci tělesné teploty. Výzkumníci zveřejnili výsledky své studie v časopise Zoo Biology.

Podle Matthewa Andersona mohou plameňáci žijící v zajetí vyvolávat zájem z mnoha důvodů. Podle něj jsou díky stádnímu chování ideálními objekty pro studium vzorců chování. Anderson a Williamsová zkoumali u plameňáků lateralitu, tedy jak ptáci využívají pravou či levou polovinu těla při různých úkonech. Jinými slovy zda jsou podobně jako lidé praváci či leváci. Zjistili, že při odpočinku si plameňáci ukládají hlavu na jednu stranu mnohem častěji než na druhou. Kterou stranu zvolí prý závisí na tom, jak agresivní je jedinec k ostatním zvířatům v hejnu, píše BBC.

To vedlo k další otázce, zda plameňáci také dávají přednost stání na pravé či levé noze raději než na té druhé. Což vede k otázce, proč vůbec postávají na jedné noze. Vědci sledovali po řadu měsíců zvířata chovaná ve filadelfské zoo. Každé z nich bylo označené páskem na noze, aby bylo možné od sebe jednotlivá zvířata rozpoznat.

Obecně se předpokládá, že stání na jedné noze pomáhá plameňákům zmenšit únavu nohou. Druhá možnost je, že pomáhá zrychlit případný únik před dravci. Z jedné nohy totiž plameňák rychleji „startuje“, tedy trvá mu kratší dobu, než vzlétne do vzduchu. Obě tyto příčiny jsou obecně uznávané jako důvod, proč plameňáci stojí na jedné noze.

Vědci však obě vysvětlení vyloučili. Podle jejich pozorování naopak trvá zvířatům déle a také je stojí více energie, když se mají pohnout z jedné nohy, než kdyby stáli na obou. Podle zkoumání se také nedá říct, že by zvířata preferovala stání na jedné či druhé noze. Ani stání na jedné noze nepomáhalo zvířatům lépe udržet rovnováho při větrném počasí, což byl také jeden z předpokladů.

Nicméně vědci zjistili, že plameňáci podstatně častěji dávají přednost stání na jedné noze, když stojí ve vodě, než když jsou na souši. „Voda vždy odčerpává více tělesného tepla, což podporuje naši termoregulační hypotézu,“ řekl BBC Anderson. Zkrátka ptáci postávají na jedné noze, aby lépe udrželi tělesnou teplotu. Kdyby měli obě nohy ve vodě, mohli by ztrácet více tepla než je zdrávo. Ptáci také nohy vyměňují, aby se jedna končetina příliš neprochladila. Kdyby stále stáli jen na jedné, riskují prý silné prochlazení a potencionálně i poškození tkání z chladu.

„Plameňáci jsou brodiví ptáci, takže stání na jedné noze možná pomáhá i snížit nebezpečí plísňové nákazy nebo parazitů,“ dodává Anderson. Řada dalších vodních ptáků jako je volavka, čáp nebo kachna také postávají ve vodě na jedné noze, zřejmě ze stejného důvodu jako plameňáci, napsal server BBC.

Podle článku Matta Walkera Why flamingoes stand on one leg zveřejňovaného 13. 08. 2009


reklama

 
Hugo Charvát

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

 
reklama


Blíž přírodě

Pražská EVVOluce
reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Econnectu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist