BBC: Ruský prezident prosazuje Kjótský protokol
Na zasedání státní dumy varoval, že téměř 15 % regionů v Rusku je na pokraji ekologické katastrofy. Nejhorší situace je v oblastech silně znečistěných průmyslovým odpadem, především na Uralu nebo Sibiři. Milióny obyvatel Ruské federace žijí na územích, kde úrovně škodlivin ve vzduchu dlouhodobě překračují mezinárodní zdravotní standardy.
Pro tento účel navrhla duma prezidentu Putinovi zřídit instituci, která bude dohlížet na dodržování ekologických předpisů. Rusko by také mělo definitivně přistoupit ke Kojótskému protokolu o omezení emisí skleníkových plynů a to v září letošního roku, kdy bude v Moskvě probíhat konference o změnách klimatu. Státy ruské federace jsou odpovědné za 17 % celosvětové produkce oxidu uhličitého, takže pokud by ke smlouvě přistoupily, znamenalo by to velké posílení pro boj proti klimatickým změnám.
Ruské ekologické organizace obvinily vládu z dlouholeté nečinnosti, která zjevně vyhovovala nejrůznějším obchodním zájmům. Ostatně i sám poradce prezidenta Putina pro ekonomický rozvoj Andrej Illarionov se ještě před nedávnem pohrdavě zmiňoval o snaze urychlit jednání ohledně ratifikace Kjótského protokolu a ani nyni není ratifikaci zdaleka nakloněn. Ve středu v tisku prohlásil, že jestliže si Rusko dovolí takový luxus a k dohodě přistoupí, pocítí velmi negativní následky. Připomněl také, že Spojené státy odvolaly svůj podpis právě kvůli příliš vysokým nákladům a negativnímu dopadu na hospodářství. Podle Illarionova bude potřeba vypracovat kvalitní studii a vést celonárodní diskusi, než Rusko ke Kjótskému protokolu přistoupí.
Podle článku Nikolaje Gorshkova BBC News Online 04.06. 2003.
reklama