BBC: V Evropě masivně rostou plochy s GMO
Podle biotechnologických firem je nárůst lánů modifikovaných plodin důkazem, že upravené rostliny jsou zajímavé pro zemědělce a zároveň bezpečné pro životní prostředí. Jediná geneticky upravená zemědělská plodina, která se v Evropě ve velkém pěstuje, je kukuřice odolná proti zavíječi kukuřičnému, jehož housenky napadají různé části rostliny a výrazně snižují výnos, píše BBC.
Po Španělsku, kde se GMO pěstuje již deset let, je Bt-kukuřice populární i ve Francii, kde se plocha pěstované kukuřice v posledním roce ztrojnásobila. Situace je podobná i v Německu a České republice.
Tisíc čtverečních kilometrů je stále velmi malá část obhospodařované plochy v Evropě. Ani ve srovnání s celým světem, kde se GMO pěstuje zhruba na jednom miliónu čtverečních kilometrů, není evropský podíl nijak ohromující. Celosvětově představuje výdělek z biotechnologického pěstování potravin asi 2,5 miliardy liber.
Geneticky upravené plodiny odmítají ochránci přírody, podle kterých může jejich pěstování škodit hmyzu. Také například francouzský prezident Nicolas Sarkozy odložil všechna rozhodnutí o možnostech pěstování dalších plodin až na příští rok.
Podle Toma Heapa, BBC Online News, 29. 10. 2007
reklama
Online diskuse
pokusni kralici - 30. 10. 2007 - tmoravecOno zalezi jak se to bere. V roce 2007 sice vystrelila plocha oseta Bt kukurici ve francii z par set hektaru na 20.000 ha, ted to ale zas vypada, ze pristi rok se nebude Bt kukurice ve Francii pestovat vubec. Zaroven je treba si uvedomit, ze se vstupem Rumunska do EU se snizila plocha oseta GM sojou z cca 100.000 ha na 0 ha.Co se tyka pokusneho kraliceni - tak jako tak je vetsina kukurice a soji urcena jako krmivo pro dobytek. A je prokazany fakt, ze Bt kukurice obsahuje mensi mnozstvi mykotoxinu nez klasicka a to se projevi i na kvalite mleka a masa. Tudiz vice Bt kukurice => zdravejsi kravicky => zdravejsi lidicky. hezky den |