https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/bbc-vedci-zkoumaji-zivot-nejstarsich-a-nejvyssich-stromu-v-kalifornii
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

BBC: Vědci zkoumají život nejstarších a nejvyšších stromů v Kalifornii

28.7.2009 09:38 | PRAHA/Yosemite National Park (USA) (Ecomonitor)
Vědci z Washingtonské univerzity a Yosemitské oblastní stanice Federální geologické inspekce (US Geology Survey) z analýzy údajů získaných v průběhu 60 let zjistili, že se počet velkých stromů mezi roky 1930 a 1990 snížil o 24 procent. Nyní chtějí ve výzkumu pokračovat a lépe poznat životní cyklus a příčiny úhynu těchto dřevin, uvádí server BBC.
 

Yosemite National Park
Yosemitský národní park v Kalifornii. V popředí řeka Merced.
Foto: Ba'Gamnan/Wikimedia Commons

Výzkum je neobyčejný v tom, že sledování života těchto velikánů musí probíhat na rozdíl od většiny rostlin a zvířat dlouhodobě. Žádný vědec není schopný studovat lesní obry po celou dobu jejich života - od klíčení až do smrti. Žijí totiž stovky let a hrají zásadní roli v ekosystému i dlouho poté, co zemřou. Kromě toho, že poskytují stanoviště ptákům a hmyzu, jsou odolné vůči ohni, a hrají tak důležitou roli při zotavování lesa po požáru.

Dr. Lutz a jeho tým studuje 25hektarový hustý lesní porost borovice Lambertovy a jedle ojíněné, který nebyl minimálně po dobu 70 let zasažen požárem. Cílem je zhodnotit a zmapovat téměř všechny tamější stromy, jejichž počet se odhaduje asi na 30 000.

"Máme v plánu vracet se každý rok, sledovat zde úmrtnost stromů a hledat její příčiny. Chceme zaznamenat i jemné změny ve složení lesa," říká doktor Lutz.

Projekt se však potýká s nedostatkem financí a pokračuje jen díky spolupráci a nadšení dobrovolníků z řad vědců a zeměměřičů.

Jeden z nich, geodet John Knox, říká: "Nechtěl jsem si nechat ujít možnost zapojit se do této akce. Je to paradox, ve kterém žijeme. Milujeme zemi, milujeme přírodu, ale stavíme silnice, které vedou k další zástavbě. Zaměřujeme ničení přírody," vysvětluje. "Tohle je hezká příležitost udělat něco pro její ochranu a poznání," dodává.

Dlouhodobá podoba výzkumu znamená, že se řízení projektu bude během desetiletí měnit. "Žádný ze současných vědců neuvidí konečné výsledky své práce," říká Lutz. "Mám v plánu sledovat toto území 25 nebo 30 let, potom se obrátím na někoho z další generace ekologů. Takovéto dlouhodobé projekty mají hodnotu až po 50 či dokonce 100 letech realizace," upřesňuje.

Yosemitský národní park se rozkládá na ploše 3 027 km2. Kromě obřích stromů, zejména sekvojí, je známý díky nádherným vodopádům a černým medvědům.

Podle článku Petera Bowese Mapping America's giant trees uveřejněného na serveru BBC 20. 7. 2009.


reklama

 
Zdeňka Vítková

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist