BBC: Vražda rozhýbala snahu o ochranu amazonských pralesů
Amazonský prales, Ekvádor. | |
Foto: Ivo Marák |
Vojákům a policistům však komplikuje splnění úkolu poměrně podstatná překážka, celý stát Pará je zhruba dvakrát větší než Francie. „Džungle je proti nám,“ říká velící policejní důstojník Jose Salles. „Ještě stále nemáme žádné konkrétní stopy, které by nás k těm lidem dovedly.“ Tento týden přišli v Pará o život další tři brazilští aktivisté. Sestra Stangová, která byla naturalizovaná Brazilka, vedla kampaň, ve které obviňovala vládu z nečinnosti vůči násilí vedenému kvůli záborům půdy.
Při vyhlašování plánu na vybudování národního parku prohlásila ministryně životního prostředí Marina Silvaová, že její země nebude „ustupovat lidem, kteří páchají násilí.“ Ministryně prohlásila: „Vláda zastaví všechny zloděje a vrahy.“ Státní úřady také potvrdily informaci, že chráněné budou rozsáhlé oblasti lesa lemujícího federální dálnici.
Podle redaktora BBC Steva Kingstona se zdá, že přední zastánci reformy ochrany pralesů a hospodaření s půdou se cítí být dotčeni tím, že vláda se odhodlala k akci až poté, co byla zavražděna cizinka. Upozorňují na fakt, že za posledních dvacet let přišlo v Pará o život více než 500 lidí v souvislosti s pozemky a kácením lesů. Jenže všechny případy, i když existovala řada důkazů, zůstaly nepotrestány. V současnosti chce vláda především zabránit tomu, aby došlo k dalšímu krveprolití v konfliktu mezi bohatými majiteli pozemků a dřevařskými firmami na jedné straně a zastánci tradičního hospodaření a ochránci životního prostředí na straně druhé. Stejně tak je stále důležitý rozkaz k zadržení vrahů sestry Dorothy Stangové, na kterém spolupracuje policie s armádou.
Podle textu BBC Online News 18. 02. 2005.
reklama