BBC: Vrstva ledu v zimní Arktidě se ztenčuje
Vrstva ledu staršího než dva roky představuje méně než 10 % celkové plochy. National Snow and Ice Data Center, se svolením J. Maslanik and C. Fowler, University of Colorado
|
|
Foto: The National Snow and Ice Data Center (NSIDC) |
Navíc jen 10 % plochy je relativně stabilní a tvoří je led, který se vytvářel déle než dva roky. Vědci z amerického národního centra pro zkoumání ledu a sněhu (NSIDC) tvrdí, že tato tenká vrstva ledu je velmi náchylná k tomu, aby v letním období roztála. „Tloušťka vrstvy je velmi důležitá, zejména v zimním období. Je to výborný indikátor celkového stavu ledové pokrývky,“ řekl BBC Walt meier z NSIDC. „Jak se zimní vrstva ledu stává slabší, je mnohem náchylnější k tomu, že v létě roztaje,“ dodal.
V osmdesátých letech představovala vrstva víceletého ledu 30-40 % celkové pokrývky. Minimální plocha ledu v letním období se mění ještě mnohem rychleji, ubývá o 0,7 % každý rok. Britský výzkum z loňského roku ukázal, že také tato vrstva je v posledních letech mnohem tenčí.
Ledová pokrývka arktického moře dosáhla svého letošního maxima 28. února, o něco dříve než obvykle, a zůstala prakticky neměnná po celý březen. Průměrně v březnu pokrývala ledová vrstva 15,16 milionu kilometrů čtverečních arktického moře. To pro srovnání znamená o 590 000 kilometrů čtverečních méně, než byl průměr od roku 1979 do roku 2000 a o 730 000 kilometrů čtverečních více než v roce 2006, kdy bylo zaznamenáno dosud nejmenší pokrytí ledem.
Během letošní zimy byly zaznamenány velké rozdíly v teplotě arktického vzduchu, některé oblasti byly mnohem teplejší než je průměr, jiné naopak mnohem chladnější. Některé části regionu, včetně Barentsova moře, vykazovaly teploty vzduchu o 4°C vyšší než je dlouhodobý průměr, zatímco jiné, například Beringovo moře, měly teplotu o více než 2°C nižší oproti průměru. Ty odpovídaly oblastem se silnější vrstvou několikaletého ledu.
Zmenšování plochy ledovce v Arktidě má dopad na globální klimatické změny. Tmavá plocha vody absorbuje více slunečního záření než bílá plocha ledu, která naopak záření odráží. Čím méně ledových ploch v Arktidě bude, tím více se zesílí efekt oteplování, vysvětluje BBC.
Podle článku Richarda Blacka vydaného BBC Online News 07. 04. 2009
reklama
Online diskuse
a nemělo tam být, že - 8. 4. 2009 - já, 1paní Arktická letos nevěští z plochy :-))))))))))))))a navíc zimu nemám rád :-))))))))))) |