BBC: Zelené budovy prý mohou zachránit klima
Sluneční ekopavilon v Praze na Barrandově. | |
Foto: Jan Stejskal/EkoList |
Nicméně majitelé nemovitostí zatím nejsou ochotni připlácet za technologie, které by snižovaly spotřebu energií. Provoz budov je zodpovědný za zhruba 35 % emisí skleníkových plynů na severoamerickém kontinentu. Zprávu vydala Komise pro spolupráci v oblasti životního prostředí (CEC), což je společné organizaci USA, Kanady a Mexika. Podle studie mohou stavby při použití těch nejefektivnějších technologií oproti běžným budovám ušetřit až 70 % energie. Podle informací CEC se spotřeba budov na celkové spotřebě severoamerických států podílí podstatnou měrou - v Mexiku na stavby připadá 17% spotřeby, v Kanadě 33% a v USA dokonce 40% .
Každý rok se do atmosféry dostává 2 200 megatun oxidu uhličitého, který má na svědomí energie využívané při provozu domů, kanceláří a firemních provozů. Podle propočtu CEC by využívání efektivnějších technologií mohlo do roku 2030 tento příspěvek snížit až o 1 700 megatun. Přitom studie počítá jen s možnostmi, jak výrazně zvýšit efektivitu používaných energií,které jsou již dnes známé.
Navzdory tomu, že možnosti jak ušetřit energie, a tím i peníze, jsou dostatečně známé je podle studie CEC možno dnes za ekologické označit pouze 0,5 % budov v USA a Kanadě. „V tuto chvíli soukromý sektor nic nenutí, aby změnil zaběhané praktiky, rozhodně ne z čistě ekonomických důvodů,“ řekl BBC Jonathan Westeinde, ředitel skupiny poradců organizace CEC. Podle něj je hlavním důvodem způsob, jímž dnes stavebnictví funguje. Vlastník nebo developer, který rozhoduje o objemu investice, nijak nekomunikuje s budoucím nájemcem nebo vlastníkem, který by nakonec z použití šetrných technologií těžil. „To je podle mě hlavní překážka,“ řekl BBC Jonathan Westeinde.
Podle Westeinda nejvíce energií ve stavebnictví ušetří použití těch nejjednodušších principů, jakou jsou okna, která skutečně dobře těsní, stejně jako dveře a kvalitní izolace celé budovy. Podle něj je to důležitější než investovat spousty peněz do posledních technologických novinek. Důležité jsou podle Westeinda také levná, ale účinná řešení interiéru, jako co největší využití slunečního svitu pro osvětlení budovy.
Studie CEC vidí budoucnost také v renovacích stávajících budov, které je potřeba převléknout do nového zeleného kabátu. Podle CEC je dodatečné vylepšení ekologických parametrů již existujících domů klíčem k zásadnímu snížení produkce oxidu uhličitého. Důvod, proč je potřeba se zaměřit na ozdravění již postavených domů, je jednoduchý. Podle studie tři čtvrtiny budov, které se budou v roce 2050 využívat, již byly postaveny.
Podle článku Marka Kinvera na serveru BBC Online News ze dne 14. března 2008
reklama
Online diskuse
Pro všechny věřící v nekonečný blahobyt - 18. 3. 2008 - Alešenviromentalistická stopa je typický enviromentalistický výmysl , - čím větší jste enviromentalita, tím jí máte menší , nejmenší jí má lovec samozásobitel. Už v 5 té třídě základní školy se děti učí , že země lovců uživí jen minimum z toho vyplývá , že lovec samozásobitel má stopu úplně největší. - proto se už v pravěku přešlo k zemědělství!Ekologie není jen o tom, kolik energie spotřebovávám, ale o tom kolik prostoru potřebuji k její výrobě a kolik jedovatých látek (a v jaké koncentraci!!) při tom vypustím do ovzduší. Dalším příkladem je zemědělství - pokud zvýším produkci z m2 5x a počet lidí stoupne 2x potřebuji jen 2,5x méně plochy k zemědělství. Pokud budu pěstovat biopotraviny jdu přesně opačným směrem. Stejně tak při pěstování biopaliv. A domy ? když budou 2x vyšší mám dvojnásobek obytné plochy ... Všechny obnovitelné zdroje, které využívají pro výrobu energie zemský povrch proto jsou z hlediska záboru plochy neekologické , protože potřebují k vyrobení 1kWh energie násobně více plochy než koncentrované fosilní nebo jaderné zdroje. Kdyby se nasadily v rozsahu , aby nahradily fosilní a jaderné zdroje zmizela by v ČR volná příroda a ještě by to nestačilo! Čím více budeme bohatí , tím lepší bude naše životní prostředí - nebo-li dobré životní prostředí je také součástí blahobytu, ( být bohatý neznamená dýchat jedy ) základem k zlepšování životního prostředí vidím v efektivním využívání koncetrovaných zdrojů a jejich následné distribuce, mluvím především o jaderné energii a systémech dálkového vytápění. Tedy centalizaci , environetalismus prosazuje decentalizaci , využívání nekoncentrovaných zdrojů a zlepšová životního prostředí chce dosáhnout především omezování životní úrovně obyvatel - tzv šetrným životem. To není cesta k dobrému životnímu prostředí to je cesta k chudobě, k zavrhování účinných technologií a následně ke špatnému životnímu prostředí, protože jen bohaté národy si mohou dovolit žít v dobrém životním prostředí! - Bohatý člověk netopí uhlí v kamnech, nepálí domovní odpad , nežije ve starém nemoderním domě! Nejezdí starým neekologickým autem. |