BBC: Země je nejteplejší za posledních 2000 let
Profesor Philip Jones z oddělení výzkumu klimatu britské University of East Anglia a profesor Michale Mann z University of Virginia ve Spojených státech, publikovali svojí studii v týdeníku Geophysical Research Letters. Podobné závěry také zazněly na Mezivládním panelu o klimatických změnách (IPCC). Podle této organizace, zkoumání záznamů o klimatu jdoucích až 1000 let nazpátek potvrdilo myšlenku, že 20. století se stalo nejteplejším obdobím v historii vůbec. K potvrzení myšlenky, že teplota atmosféry byla vyšší 1000 let před naším letopočtem, museli profesoři Jones a Mann zrekonstruovat celý průběh klimatických změn za posledních dvacet století.
Vědci prozkoumali kmeny stromů z doby antiky, z různých regionů, aby sestavili obraz místních podmínek. Hustota a tloušťka letokruhů se odvíjí od klimatických podmínek. Další zkoumání se týkala ledových jader odvrtaných z ledovců v Grónsku a Antarktidě. V ledové mase se zachovaly bublinky vzduchu, podle kterých se zjišťuje jaká byla klimatická situace v době vzniku ledovců. Třetím zdrojem informací byly historické záznamy, především z Nizozemí, Švýcarska a Číny. Výzkumníci nebyli schopni shromáždit dostatek dat, aby vypracovali přesnou mapu historie klimatu na severní polokouli. Spokojili se závěrem, že severní polovina planety v současné době odolává zatím neteplejšímu období. Ačkoliv na některých částech zeměkoule byla teplota pravděpodobně vyšší než dnes, průměrná teplota byla nižší, tvrdí Jonese a Manna. Nárůst za posledních dvacet let měl hodnotu minimálně 0,2 stupňů Celsia.
"To ukazuje, jak dramaticky narůstá teplota v posledních letech. A nedá se to vysvětlit jinak, zodpovědný je nárůst skleníkových plynů v atmosféře," říká profesor Jones. Někteří odborníci vysvětlují současnou situaci nárůstem intenzity slunečního záření a vliv oxidu uhličitého a ostatních plynů označují jako nevýznamný. Jiní tvrdí, že podle historických záznamů jsou změny klimatu věcí přirozenou a lidská činnost na ně nemá žádný dopad.
Podle článku Alexe Kirbyho BBC News Online 01. 09. 2003.
reklama