https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/behem-australskeho-leta-padlo-pres-200-teplotnich-rekordu
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Během australského léta padlo přes 200 teplotních rekordů

9.3.2017 10:00 (ČTK)
Před několika dny vyšla nezávislá zpráva varující před dopadem klimatických změn na australské životní prostředí. Podle australských vědců způsobují klimatické změny bělení korálů, jemuž padlo za oběť 35 procent severní a střední části Velkého bariérového útesu.
Před několika dny vyšla nezávislá zpráva varující před dopadem klimatických změn na australské životní prostředí. Podle australských vědců způsobují klimatické změny bělení korálů, jemuž padlo za oběť 35 procent severní a střední části Velkého bariérového útesu.
Foto | Weie / Wikimedia Commons
V Austrálii během letošního léta padlo 205 teplotních rekordů, uvedla organizace Climate Council. Zatímco východ země sužovaly vlny veder a celá řada požárů buše, západ se potýkal s povodněmi z přívalových srážek. Podle odborníků letošní léto naznačuje, že klimatické změny se projevují po celém australském kontinentě.
 

Města Sydney, Brisbane a Canberra zakusila nejteplejší léto vůbec, uvádí BBC. Ve vnitrozemském městě Moree ležícím zhruba 450 kilometrů jihozápadně od Brisbane teplota přesahovala 35 stupňů Celsia hned 54 dnů po sobě. V Adelaide na jihu země slavili nejteplejší Vánoce za posledních 70 let: 41,3 stupně Celsia. V Perthu na jihozápadním pobřeží za léto napršelo rekordních 192,8 mm srážek.

Podle australské neziskové organizace Climate Council je pravděpodobné, že se situace bude opakovat. Očekávané klimatické změny by v tom případě dopadly na australskou energetiku a patrně vyvolaly další výpadky elektřiny jako v průběhu letošního léta. Klimatické změny by mohly ohrozit také zemědělství, jeden z pilířů australské ekonomiky. Austrálie minulý rok vyvezla zemědělské produkty v rekordní hodnotě 50 miliard australských dolarů (necelý bilion českých korun), což pokrylo zpomalení dominantního těžebního sektoru.

Před několika dny vyšla jiná nezávislá zpráva varující před dopadem klimatických změn na australské životní prostředí. Podle australských vědců způsobují klimatické změny bělení korálů, jemuž padlo za oběť 35 procent severní a střední části Velkého bariérového útesu.Další informace |
Líbil se vám článek? Přispějte si na napsání dalšího.
tisknout poslat
 twitter
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení


Zapomněli jste heslo? Změňte si jej.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

reklamaBlíž přírodě

 

Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Econnectu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist