https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/benzina-zavadi-moznost-natankovat-u-stojanu-mocovinu
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

AdBlue. Benzina zavádí možnost natankovat u stojanů močovinu

6.9.2017 23:39 | PRAHA (ČTK)
AdBlue využívají moderní dieselové automobily ke snižování škodlivých emisí oxidů dusíku ve výfukových plynech.
AdBlue využívají moderní dieselové automobily ke snižování škodlivých emisí oxidů dusíku ve výfukových plynech.
Licence | Všechna práva vyhrazena. Další šíření je možné jen se souhlasem autora
Společnost Benzina zavádí na některých svých čerpacích stanicích možnost tankovat močovinu u čerpacích stojanů, kde firma prodává klasická paliva. Informoval o tom mluvčí Unipetrolu Pavel Kaidl. Obchodní název produktu je AdBlue.
 

AdBlue využívají moderní dieselové automobily ke snižování škodlivých emisí oxidů dusíku ve výfukových plynech. Vstříknutím močoviny do výfukového potrubí vznikne amoniak, který dále reaguje s oxidy dusíku na dusík a vodní páru. Močovinu je třeba doplňovat podle údajů od výrobce v různých intervalech, zhruba jednou za 15.000 kilometrů.

Benzina nabízela možnost načerpání močoviny ze stojanů na několika místech už v minulosti, ale pouze pro nákladní auta. Nyní si ji mohou natankovat také řidiči osobních vozů. První stojany s močovinou pro osobní auta budou na pumpách v Osicích, Brandýse nad Labem, Slaném, Litvínově, Karviné a Havířově.

Benzina je součástí petrochemického holdingu Unipetrol a provozuje v Česku téměř 400 čerpacích stanic. S tržním podílem 19 procent je lídrem trhu. Unipetrol je od roku 2005 součástí polské skupiny PKN Orlen, která je největším zpracovatelem ropy ve střední Evropě.

Zavedení močoviny na stojany pro osobní auta naopak nechystá například společnost Shell, která v Česku provozuje 175 čerpacích stanic. "Zatím to neplánujeme. Máme AdBlue stojany pro nákladní vozy tam, kde je největší provoz a tankování náklaďáků," uvedl mluvčí firmy Petr Šindler.

Další informace |
Líbil se vám článek? Přispějte si na napsání dalšího.
tisknout poslat
 twitter
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení


Zapomněli jste heslo? Změňte si jej.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

reklamaBlíž přírodě

 

Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Econnectu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist