https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/bezplatna-mhd-v-brne-pri-smogove-situaci-zatim-nebude
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Bezplatná MHD v Brně při smogové situaci zatím nebude

15.2.2017 08:11 | BRNO (ČTK)
V posledních dnech vedení Brna zvažovalo, že by bezplatnou MHD při znečištění ovzduší zavedlo. Chtělo tak lidi motivovat, aby nechali auta doma.
V posledních dnech vedení Brna zvažovalo, že by bezplatnou MHD při znečištění ovzduší zavedlo. Chtělo tak lidi motivovat, aby nechali auta doma.
Městská hromadná doprava v Brně zatím při smogové situaci zadarmo nebude. Novinářům to včera po jednání vedení města s meteorology řekl primátor Petr Vokřál (ANO). Zdůvodnil to tím, že znečištění ovzduší není primárně z aut. V posledních dnech vedení Brna zvažovalo, že by bezplatnou MHD při znečištění ovzduší zavedlo. Chtělo tak lidi motivovat, aby nechali auta doma. Podle Vokřála bude radnice hledat cestu, jak ovzduší zlepšit.
 

Robert Skeřil z Českého hydrometeorologického ústavu novinářům řekl, že největší znečištění je z lokálního topení, které může více než z poloviny za smogovou situaci. Dalšími faktory je přesun dálkového znečištění z jiných krajů a zemí a dalším důvodem je doprava. "Pokud by nejezdilo tolik aut, nějaké snížení znečištění bychom zaznamenali, ale nebylo by to tak dramatické," uvedl Skeřil. Podle něj je však na druhé straně dobré dělat jakékoliv kroky, které ovzduší zlepší. "Je však potřeba to dělat dlouhodobě, nejen při smogové situaci," dodal meteorolog.

Vedení města se tedy rozhodlo, že MHD zdarma v době smogové situace zatím nebude. "Po konzultacích s meteorology jsme došli k závěru, že vysoká koncentrace znečištění nad Brnem nepochází primárně z dopravy. Radikální opatření, které jsme zvažovali, by nepřineslo kýžený efekt," řekl Vokřál.

Dopravní podnik je dnes k lidem, kteří jedou zdarma a před revizory argumentují smogovou situací, shovívavý. "Kvůli šíření dezinformací z médií a sociálních sítí revizoři lidem vysvětlí, že se zdarma nejezdí a lidi vyzvou k zakoupení jízdenky přes sms nebo u řidiče, jinak je vyloučí z přepravy," řekla ČTK mluvčí dopravního podniku Barbora Lukšová. Ve středu už revizoři takto shovívaví nebudou.

Radní s myšlenkou zavést MHD zdarma v době smogové situace přišli už minulý týden. Vedoucímu odboru dopravy dali za úkol připravit materiál pro zavedení bezplatné MHD v době smogu. Původně mělo opatření platit do konce února.

Primátorův náměstek Martin Ander (SZ), který má na starosti životní prostředí, však v pondělí uvedl, že dnes navrhne v radě projednat mimořádné opatření, aby MHD byla zdarma už ode dneška. Reagoval tak na smogovou situaci, kterou meteorologové pro Brno a následně pro celý Jihomoravský kraj vyhlásili v pondělí. Anderovo prohlášení však vyvolalo mezi koaličními partnery neshody. Vedly k několika vyjádřením, že rada návrh projednávat bude, potom že nebude. Nakonec to vyústilo v oznámení, že MHD zatím zdarma nebude.

Další informace |
Líbil se vám článek? Přispějte si na napsání dalšího.
tisknout poslat
 twitter
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení


Zapomněli jste heslo? Změňte si jej.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

reklamaBlíž přírodě

 

Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Econnectu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist