https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/bile-vanoce-zrejme-nebudou-na-stedry-den-ma-byt-pres-5-stupnu
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Bílé Vánoce zřejmě nebudou, na Štědrý den má být přes 5 stupňů

19.12.2020 00:57 | BRNO (ČTK)
Srážky by měly být častější až v poslední dekádě prosince, ale pravděpodobně půjde opět jen o přeháňky.
Srážky by měly být častější až v poslední dekádě prosince, ale pravděpodobně půjde opět jen o přeháňky.
Foto | Inge Maria / unsplash.com
Vánoce na sněhu pravděpodobně ani letos nebudou. Po suchém listopadu přišel suchý prosinec. V předchozích dnech spadlo minimum srážek a pršet nemá ani do začátku příštího týdne. Teploty budou okolo pěti stupňů Celsia a na Štědrý den má být ještě tepleji. Na začátku tohoto týdne bylo sucho na 22 procentech území České republiky a proti předchozímu týdnu se plocha zdvojnásobila. Není to však sucho v pravém slova smyslu a na krajinu nemá žádný viditelný dopad, řekl ČTK klimatolog a jeden z tvůrců projektu InterSucho Pavel Zahradníček.
 

V povrchové vrstvě do 40 centimetrů je nyní méně půdní vláhy, než je pro toto období obvyklé, a to především od středních poloh výše. "Naopak v nižších zemědělských polohách odpovídá obvyklým hodnotám. Zemědělce negativně ovlivnily rekordní srážky v říjnu, byl problém se sklizní kukuřice a cukrové řepy, ale nyní již většinu prací dokončili. Ze současné snížené úrovně půdní vlhkosti bych zatím významné závěry nedělal, méně srážek v listopadu není tak výjimečné. Srážky dosti kolísají, takže je to závislé vždy na meteorologické situaci, a tak tentokrát díky častému inverznímu charakteru počasí prostě nepršelo," popsal Zahradníček.

Střednědobý model GFS ensemble, který predikuje vývoj počasí až do 30. prosince, předpokládá, že teploty budou až do Vánoc mírně nadprůměrné, ale vzhledem k časté inverzi lze čekat, že v nižších polohách budou spíše průměrné teploty vzduchu. Srážky by měly být častější až v poslední dekádě prosince, ale pravděpodobně půjde opět jen o přeháňky.


reklama

 
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Econnectu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist