https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/blatna-na-strakonicku-dnes-vystavou-ruzi-pripomnela-slavneho-slechtitele-b-hma
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Blatná na Strakonicku výstavou růží připomněla slavného šlechtitele Böhma

4.7.2021 00:57 | BLATNÁ (ČTK)
Růžové plantáže šlechtitele Jana Böhma patřily ve 30. letech minulého století k největším v Evropě.
Růžové plantáže šlechtitele Jana Böhma patřily ve 30. letech minulého století k největším v Evropě.
Blatná na Strakonicku výstavou růží a řadou dalších akcí připomněla slavnou růžovou tradici města spojenou se šlechtitelem Janem Böhmem. Jeho růžové plantáže patřily ve 30. letech minulého století k největším v Evropě. Výzdoba z více než 3500 růží při příležitosti sobotní slavnosti byla v kostele Nanebevzetí Panny Marie a na dalších místech historického centra. Lidé také viděli květy několika desítek Böhmových odrůd.
 

Vystavené odrůdy Böhmových růží nesoucí i jména českých osobností byly z Průhonic a od dalších pěstitelů. "I v Blatné jsou lidé, kteří ví, že tu růži mají," řekl ČTK Radek Řebřina z pořádající městské organizace fungující pod názvem Kulturní plantáž Blatná. Návštěvníků přicházely od rána stovky.

Na růžovou výzdobu použily aranžérky květy růží, které jsou teď dostupné na trhu, například v gotickém chrámu z těchto květin vytvořily strom života. Návštěvníci mohli ve městě také koupit nejrůznější výrobky z růží a šípků, zapojit se do tvůrčích dílen týkajících se květin, poslechnout si swing nebo zajít s dětmi na divadelní představení.

Růže Masaryk vyšlechtěná Janem Böhmem
Růže Masaryk vyšlechtěná Janem Böhmem
Foto | Wilrooij / Wikimedia Commons

Jan Böhm (1888 až 1959) vyšlechtil více než stovku odrůd růží. Podnikat v Blatné začal po první světové válce. Podnik postupně rozšiřoval, výpěstky vyvážel do řady zemí, ocenění za ně dostával na domácích i zahraničních výstavách. Začalo se mu říkat Baťa v růžích. Jeho podnikání poprvé pozastavila druhá světová válka. Po nástupu komunistického režimu v roce 1950 byl Böhmův podnik vyvlastněný a růžové plantáže dostal na starost komunální podnik. Pěstování růží v Blatné pokračovalo s různými výsledky, zaniklo po roce 1989.


reklama

 
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Econnectu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist