https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/bledske-jezero-ve-slovinsku-se-cele-zbarvilo-doruda-premnozily-se-v-nem-sinice
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Bledské jezero ve Slovinsku se celé zbarvilo doruda, přemnožily se v něm sinice

17.2.2023 00:57 | LUBLAŇ (ČTK)
Bledské jezero patří k turisticky nejnavštěvovanějším a nejfotografovanějším místům ve Slovinsku. Charakteristické je mimo jiné tím, že nemá žádný významný povrchový přítok a je napájeno zejména podzemními zřídly.
Bledské jezero patří k turisticky nejnavštěvovanějším a nejfotografovanějším místům ve Slovinsku. Charakteristické je mimo jiné tím, že nemá žádný významný povrchový přítok a je napájeno zejména podzemními zřídly.
Licence | Všechna práva vyhrazena. Další šíření je možné jen se souhlasem autora
Turisty vyhledávané Bledské jezero ve Slovinsku se celé zbarvilo doruda kvůli přemnoženým sinicím. Ministerstvo životního prostředí vyzvalo obyvatele, aby v něm nekrmili ryby a ptactvo. Informovala o tom agentura STA.
 

Za neobvyklou změnu barvy ikonického jezera na úpatí Julských Alp mohou sinice planktothrix rubescens, které vytvářejí na vodní hladině výrazně červený povlak. Jejich přemnožení obvykle znamená, že voda obsahuje příliš živin a organických látek.

Vodní květ může přetrvávat i několik týdnů, ale s rostoucí teplotou by ho mělo postupně ubývat, uvedlo ministerstvo. Jedním ze zdrojů živin pro sinice bývá krmivo pro ryby a vodní ptáky. Úřad proto vyzval, aby lidé živočichy přestali krmit.

Bledské jezero patří k turisticky nejnavštěvovanějším a nejfotografovanějším místům ve Slovinsku. Charakteristické je mimo jiné tím, že nemá žádný významný povrchový přítok a je napájeno zejména podzemními zřídly. S přemnožením sinic se potýká opakovaně.


reklama

 
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

 
reklama


Blíž přírodě

Pražská EVVOluce

reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist