https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/bohumin-dostal-od-cizp-pokutu-250.000-kc-nesouhlasi-s-ni
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Bohumín dostal od ČIŽP pokutu 250.000 Kč, nesouhlasí s ní

5.12.2019 00:07 (ČTK)
Bohumínská radnice dostala od ostravské pobočky České inspekce životního prostředí (ČIŽP) pokutu 250.000 korun. / Ilustrační foto
Bohumínská radnice dostala od ostravské pobočky České inspekce životního prostředí (ČIŽP) pokutu 250.000 korun. / Ilustrační foto
Foto | ČIŽP / Wikimedia Commons
Bohumínská radnice dostala od ostravské pobočky České inspekce životního prostředí (ČIŽP) pokutu 250.000 korun. Nechala totiž pokácet mohutný dub letní, v němž byla zimující kolonie netopýrů. Řekla to mluvčí inspekce Radka Nastoupilová. Za pokácení stejného stromu dostala pokutu 35.000 korun i firma, která práce provedla. Mluvčí radnice Lucie Balcarová řekla, že zástupci města považují udělenou pokutu za nespravedlivou.
 

"O netopýrech jsme nevěděli. Navíc všichni přežili," uvedla. Dodala, že nic nenasvědčovalo tomu, že by tam sídlili netopýři. "V dubu nebyly žádné viditelné hluboké praskliny. Jediná viditelná dutina v kmeni byla jen u země, což není pro netopýry typický úkryt, hledají zimoviště ve výškách, kde nehrozí, že by je někdo napadl," řekla mluvčí.

Strom v parku Petra Bezruče bohumínská radnice nechala pokácet letos v lednu. Všechny druhy netopýrů žijící na území České republiky jsou ale chráněny, proto se případem zabývali inspektoři z oddělení ochrany přírody ČIŽP Ostrava. "Došlo ke škodlivému zásahu do přirozeného vývoje zhruba 50 jedinců netopýrů rezavých a jednoho netopýra hvízdavého, a to rušením a zničením jejich užívaného sídla, dubu o obvodu kmene 355 centimetrů," řekl ředitel Oblastního inspektorátu ČIŽP v Ostravě Karel Kozubek.

Podle něj inspekce při stanovení výše pokuty přihlédla k tomu, že město by jako subjekt veřejné správy mělo být ostatním vzorem v dodržování právních předpisů.

Město letos v lednu chtělo pokácet šest dubů, u kterých se zjistil výskyt dřevokazných hub či dutin. Při kácení druhého stromu ale musely práce skončit. Uvnitř dutiny pracovníci totiž odhalili kolonii netopýrů. Ze stromu zůstalo torzo vysoké pět metrů, které ochránci přírody zakryli termofólií a zajistili před vniknutím predátorů. V březnu byly po dlouhodobém oteplení krycí plachty odstraněny. Část netopýrů už byla částečně probuzena. Na konci března byla provedena poslední prohlídka dutinovou kamerou a netopýři už ve stromě nebyli.

"Odpovědnost za to nese převážně město Bohumín. Mělo k dispozici dostatek informací o výskytu netopýrů v parku Petra Bezruče, navíc vzhledem k přítomnosti dutin a trhlin nešlo přítomnost netopýrů vyloučit," uvedl Kozubek.

S tím nesouhlasí starosta města Petr Vícha (ČSSD). "Pro netopýry jsme v parku udělali maximum. Kdyby však v parku na někoho z lidí spadl nepokácený strom a zranil jej, tak by zodpovědnost nenesla Česká inspekce životního prostředí, ale město. Zdravý rozum a bezpečí lidí proto bude v Bohumíně vždy na prvním místě," řekl. S pokutou nesouhlasí, proto se město také odvolalo. Ministerstvo životního prostředí však odvolání zamítlo.


reklama

 
Další informace |
Líbil se vám článek? Přispějte si na napsání dalšího.
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Econnectu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist