https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/boss-vychodoafrickeho-nelegalniho-obchodu-se-slonovinou-dostal-20-let
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Boss východoafrického nelegálního obchodu se slonovinou dostal 20 let Video

26.7.2016 01:35 | PRAHA (Ekolist.cz)
Soud s Feisalem Mohammedem Alim a dalšími obviněnými. Ali za obchodování se slonovinou dostal trest 20 let.
Soud s Feisalem Mohammedem Alim a dalšími obviněnými. Ali za obchodování se slonovinou dostal trest 20 let.
Licence | Všechna práva vyhrazena. Další šíření je možné jen se souhlasem autora
Zdroj | Kenya NTV
Jednotlivá dopadení pytláků, pašeráků nebo překupníků na výkonu a brutalitě celého dlouhého řetězce obchodu se slonovinou zpravidla mnoho nemění. Aktuální rozsudek, vynesený v pátek 22. 7. 2016 u soudu v Mombase, ale doslova mění pravidla hry. S trestem odnětí svobody ve výši dvaceti let a s pokutou 20 milionů tanzanských šilinků odtud neodešla žádná „malá ryba“, ale muž, který měl na fungování celého východoafrického řetězce zásadní vliv. Informuje o tom server The Star.
 

Feisal Mohammed Ali byl podle různých zdrojů považován za skutečně velkého bosse, který se dosud dokázal vyvléknout ze všech nařčení a obvinění. Uplácel, zastrašoval, manipuloval a hlavně zpovzdálí řídil výkonnou síť pytláků a pašeráků. Dokonce ani to, že byl v červnu roku 2014 během pravděpodobné obchodní transakce zadržen agenty Interpolu, pro něj neznamenalo zásadní problém. Soudní budovu navzdory protestům aktivistů opustil na kauci 10 milionů a na půl roku se ukryl do Dar es Salámu. O šest měsíců byl znovu agenty Interpolu dopaden. Feisal Mohammed byl dosud živoucím ztělesněním bezmoci ochránců slonů a marnosti boje proti obchodu se slonovinou. I proto je nynější rozsudek z Mombasy signálem velkých změn.

Přečtěte si článek Proč je Česko tranzitní zemí lukrativního pašování sloních klů, nosorožčích rohů a tygřích vývarů?

Zatím totiž žádná osoba, postavená na vyšší úrovni byznysu se slonovinou, nedostala takový trest. Hlavní soudkyně, Diana Mochacheová, zdůvodnila výši trestu s emotivní přesvědčivostí. Dalo by se říct, že nesoudila muže obchodujícího se slonovinou, jako celý obchod se slonovinou. A ten se podílí jak na plundrování nenahraditelných přírodních zdrojů, na rozpadu ekonomiky země, tak i na vnitřním rozkladu státní správy korupcí. „Vynesený rozsudek má přinést celý ten nepořádek k zaslouženému konci a zachránit slony,“ řekla Mochacheová. Dodala také, že tento případ skutečně nebyl typický. „Obchod se slonovinou se dotýká každého nervu ekonomiky naší společnosti a jako takový rozhodně nemůže být shovívavě přehlížen.“

Feisal Mohammed Ali skutečně nebyl žádný troškař. Během prvního zatčení v Tudoru v Mombase byl obviněn z držení 2 152 kilogramů slonoviny. Takové množství znamená buď 44 milionů tanzanských šilinků. Ale také odhadem 174 mrtvých slonů. To, že by se tento velký boss východo-afrického řetězce obchodu se slonovinou měl podívat na svobodu za dvacet let, je dobrou zprávou jen částečně. Vinu se nepodařilo prokázat dalším spoluzadrženým osobám a také vznikají pochybnosti o tom, jak se odstranění velkého šéfa vlastně projeví na dalším fungování překupnické, pytlácké a pašerácké sítě.

Další informace |
Líbil se vám článek? Přispějte si na napsání dalšího.
Radomír Dohnal
tisknout poslat
 twitter

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení


Zapomněli jste heslo? Změňte si jej.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

reklamaBlíž přírodě

 

Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Econnectu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist