https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/botanicka-v-liberci-ma-nove-masozrave-rostliny
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Botanická v Liberci má nové masožravé rostliny

19.11.2018 14:38 | LIBEREC (ČTK)
Botanická zahrada v Liberci obohatila svoji expozici o masožravé láčkovky z tropických velehor a masožravé bromeliovité rostliny, které rostou na Gran Sabaně ve Venezuele. "Podle zpráv, které máme, jsme první na světě, kdo tyto skupiny rostlin předvádí veřejnosti," řekl ředitel zahrady Miloslav Studnička.

 

Vzácné exponáty jsou ve dvou oddělených prostorech pavilonu masožravých rostlin. Speciální klima pro vysokohorské láčkovky (nepenthes) zahradníci vytvořili v uzavřené vitríně. "Je tam stále kolem 15 stupňů Celsia a vzdušná vlhkost mezi 90 až 100 procenty," řekl Studnička. Podle něj má liberecká zahrada ve sbírce asi 30 druhů těchto chladnomilných masožravých rostlin, některé pěstuje už čtvrtstoletí. "Botanických zahrad, které je mají, pokud je mi známo, je málo. Spočítali byste je na prstech jedné ruky a samozřejmě je nevystavují pro jejich choulostivost," uvedl ředitel liberecké zahrady.

Ve speciálně upravené vitríně je sedm druhů, podle ředitele je budou průběžné měnit. Pozoruhodné jsou rozličným tvarem pasti, které připomínají střevíček, ptačí budku či měšec. V přirozeném prostředí patří tyto rostliny ke kriticky ohroženým, jsou ze Sumatry, Filipín či Bornea a vyskytují se v polohách 1400 až 2600 metrů nad mořem. Studnička očekává, že z vystavených exponátů mezi návštěvníky asi největší ohlas sklidí nepenthes rajah z rodu láčkovek z Bornea. "Je známá největšími pastmi na světě. Tyto jsou asi třetinové oproti tomu, čeho může dosáhnout v přírodě, ale i tak jsou krásně velké a už taková past dokáže ulovit malého obratlovce," uvedl Studnička. Past, takzvaná láčka v expozici je velká asi jako dětská ruka.

Přirozené prostředí se pokusila botanická zahrada vytvořit i pro masožravé bromeliovité rostliny, které rostou jen na Gran Sabaně ve Venezuele. Proto mají v expozici kameny a bílý písek s příměsí rezavého substrátu. "Vyskytují se v poměrně vysoké nadmořské výšce a zase v extrémních podmínkách, kde mají nedostatek živin, často tam je mlha a tak dále. A zase tím, že jsou to rostliny pomalu rostoucí, obtížné na pěstování, žádná botanická zahrada je dosud nevystavila," uvedl Studnička. Sazenice získala liberecká zahrada asi před 20 lety. Pro návštěvníky mohou být vystavené exponáty zajímavé právě tím, že mezi bromeliovitými jsou masožravé jen tři druhy. "Všechny ostatní, a je to velká čeleď, masožravé nejsou. To bylo velké překvapení, že tyto rostliny průkazně masožravé jsou," řekl Studnička.

Dvě nové expozice za zhruba 100.000 korun botanická zahrada vytvořila díky příspěvku od Libereckého kraje. Podle ředitele se letošní sezona návštěvnicky vyvíjí dobře, a proto bude zahrada na Štědrý den opět zdarma přístupná. Senioři nad 65 let se dovnitř bezplatně dostanou dokonce po celý prosinec. Za rok zahradu navštíví kolem 50.000 lidí.


reklama

 
Další informace |
Líbil se vám článek? Přispějte si na napsání dalšího.
Marek Kuntoš
 twitter
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Econnectu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist