https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/botanicka-zahrada-praha-chysta-nove-vzdelavaci-centrum-nebo-solarni-elektrarnu
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Botanická zahrada Praha chystá nové vzdělávací centrum nebo solární elektrárnu

9.7.2024 00:57 | PRAHA (ČTK)
Licence | Všechna práva vyhrazena. Další šíření je možné jen se souhlasem autora
Foto | Petr Kalla
V botanické zahradě v pražské Troji vznikne nové vzdělávací centrum, které nabídne tři učebny. Využívat ho budou moci například školy nebo i rodiny s dětmi, které se zúčastní různých programů a workshopů. Centrum má být hotové zhruba za tři roky a stát bude zhruba 80 milionů korun. Kromě toho botanická zahrada v příštích měsících začne stavět další solární elektrárnu a v příštím roce otevře nové expozice, řekl ředitel zahrady Bohumil Černý.
 

"V současné době očekáváme zahájení stavby vzdělávacího centra Pueblo, na které se mohou návštěvníci těšit v nejbližších třech letech," řekl Černý.

Ve vzdělávacím centru má být podle Černého zázemí pro metodiky zahrady pro vzdělávání a vzniknou také tři učebny pro školní skupiny. O víkendech se v něm budou konat různé workshopy a programy pro vzdělávání rodin s malými dětmi. "Jednou z učeben bude laboratorní učebna, kde bychom rádi ročně odbavili okolo 400 až 500 školních tříd," dodal Černý.

V botanické zahradě má také podle Černého ve spolupráci s pražským magistrátem vzniknout nová solární elektrárna, a to ve svahu nad skleníkem Fata Morgana. "Ta energie, kterou fotovoltaická elektrárna vyprodukuje, bude pokrývat potřebu skleníku. V letních měsících se využije na chlazení zadní části skleníku, v zimě pak na vytápění a osvětlování," popsal ředitel. V zahradě vznikly fotovoltaické panely už loni, a to na střeše návštěvnického centra. Energii z nich čerpá skleník Fata Morgana a další části zahrady.

Kromě toho zahrada plánuje v příštím roce návštěvníkům otevřít nové expozice. Černý uvedl, že v plánu je například expozice ohrožených druhů rostlin v Česku.

"Zachraňujeme jednotlivé druhy z různých lokalit v České republice, kde jsou ty rostliny třeba před vyhynutím a můžeme je pak navrátit do přírody," řekl.

Vzniknout má také expozice japonských lesů nebo expozice evoluce rostlin. Návštěvníci se na ně podle Černého mohou těšit příští rok.

Botanická zahrada byla založená v roce 1969. Přes 20 let ji veřejnost mohla navštívit jen ve dnech otevřených dveří, celoročně přístupná je od srpna 1992. Venkovní expozice se rozkládají na ploše téměř 25 hektarů. V areálu mohou návštěvníci vidět 15 000 druhů stromů a květin. V 90. letech do správy získala památkově chráněnou vinici svaté Kláry, kterou mohou zájemci navštívit každý den.


reklama

 
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

 
reklama


Pražská EVVOluce

reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist