https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/botanicka-zahrada-praha-spousti-solarni-elektrarnu-uspori-tim-za-energie
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Botanická zahrada Praha spouští solární elektrárnu, uspoří tím za energie

21.5.2023 00:40 | PRAHA (ČTK)
Většinu energie, kterou si zahrada ze solárních panelů vyrobí, bude schopna si sama spotřebovat.
Většinu energie, kterou si zahrada ze solárních panelů vyrobí, bude schopna si sama spotřebovat.
Foto | Martin Mach / Ekolist.cz
Botanická zahrada v pražské Troji spouští vlastní solární elektrárnu. Fotovoltaické panely jsou nainstalovány na střeše nového návštěvnického centra, které se lidem otevře v červnu. Energii z panelů bude kvůli udržitelnosti čerpat i skleník Fata Morgana a další části zahrady.
 

Součástí projektu uplatnění alternativních zdrojů energie, který podle ředitele zahrady Bohumila Černého zahrada připravuje od roku 2021, je využití fotovoltaických elektráren. Řekl, že většinu energie, kterou si zahrada ze solárních panelů vyrobí, bude schopna si sama spotřebovat. Částku pak bude moci investovat do rozvoje sbírek zahrady nebo zlepšování návštěvnického komfortu, dodal.

První fotovoltaické panely jsou nainstalovány na novém objektu zázemí pro zaměstnance v areálu návštěvnického centra. Další solární elektrárna bude pro skleník Fata Morgana, ta bude významně větší. Na nevyužitelné ploše nad skleníkem bude nainstalováno 170 panelů. Instalaci zajišťuje městská společnost Technologie hlavního města Prahy.

Podle Černého jen ve skleníku Fata Morgana zahrada nyní vynaloží zhruba tři miliony korun ročně za elektřinu, díky solárním panelům by to mělo klesnout zhruba na 900.000 Kč. V létě spotřebovávají energii chlazené skleníky, zatímco v zimě se rostlinám musí svítit či vytápět.

Energii využije zahrada mimo jiné také na sekání trávníků a jiný běžný provoz. Z alternativních zdrojů dále zahrada například používá na zalévání vodu z Vltavy nebo má vlastní kompostování.

Město chce dále letos připravit solární panely na padesáti městských budovách a pozemcích, řekl městský radní pro infrastrukturu Michal Hroza (TOP 09). Z větších instalacích to bude například fotovoltaická elektrárna na střechách hal pražské akciové společnosti Pražské služby.


reklama

 
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist