https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/botanicka-zahrada-v-liberci-ziskala-vzacne-masozrave-rostliny
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Botanická zahrada v Liberci získala vzácné masožravé rostliny

10.4.2023 00:34 | LIBEREC (ČTK)
Ve volné přírodě je méně než 20 jedinců této masožravé rostliny, přičemž pouze jedna rostlina je samičí.
Ve volné přírodě je méně než 20 jedinců této masožravé rostliny, přičemž pouze jedna rostlina je samičí.
Foto | NoverKelana / Wikimedia Commons
Krajská Botanická zahrada v Liberci získala vzácné masožravé rostliny. Jde o Nepenthes clipeata, což je kriticky ohrožený druh, který se vyskytuje jen na horních svazích žulové hory Kelam v indonéském Západním Kalimantanu na Borneu, informoval mluvčí kraje Jan Mikulička.
 

"Ve volné přírodě je jich méně než 20, přičemž pouze jedna rostlina je samičí," uvedl.

Botanická zahrada získala od pěstitelů v Německu čtyři nepříbuzné linie těchto rostlin, a má tak ve sbírce dvě linie samčí a dvě linie samičí. "Úkolem bude tyto rostliny vypěstovat do květuschopného stavu, a získat tak semena, která budou základem pro rozšíření genetické základny tohoto druhu," dodal Mikulička.

Tato láčkovka se podle něj vyznačuje poléhavým růstem. Naprosto typickým a nezaměnitelným znakem pro ni jsou listy vejčitého až skoro kruhového tvaru, jejichž délka i šířka činí v dospělosti až 20 centimetrů. "Jsou silně plstnaté a úponky nesoucí láčku vyrůstají ze spodní strany listu ve vzdálenosti přibližně jedné třetiny od vrcholu listu, což je druhým typickým znakem. Díky tomu se na listech vytváří typická prohlubeň, umožňující rostlinám zachytávat vodu," dodal mluvčí kraje.

Masožravé rostliny patří mezi hlavní lákadla liberecké botanické zahrady. Věnovaný je jim celý pavilon.


reklama

 
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

 
reklama


Pražská EVVOluce

reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist