https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/boudy-nad-peci-pod-snezkou-budou-mit-kanalizaci-a-vodovod
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Boudy nad Pecí pod Sněžkou budou mít kanalizaci a vodovod

25.7.2023 22:28 | PEC POD SNĚŽKOU (ČTK)
Foto | Honza Groh (Jagro) / Wikimeda Commons
Boudy a chaty v lokalitě Zahrádky a Vysoký Svah nad Pecí pod Sněžkou v Krkonoších získají do konce roku 2024 napojení na novou kanalizaci a vodovod. Investice činí 96 milionů korun a je významnou ekologickou stavbou Vodovodů a kanalizací Trutnov v Krkonoších. Stavba začala v roce 2021 a pokračuje podle harmonogramu, řekl ČTK ředitel vodáren Josef Moravec.
 

Ubytovací objekty v lyžařsky velmi atraktivní lokalitě Zahrádek a Vysokého Svahu dosud mají individuální čistírny odpadních vod nebo septiky. Nově se splaškovou kanalizací napojí u dolní stanice lyžařského vleku Smrk na stávající kanalizaci. Odpadní vody z nich tak skončí v centrální čistírně odpadních vod v Peci pod Sněžkou.

Napojením oblasti na vodovod z Pece pod Sněžkou významně vzroste jistota zásobování chalup pitnou vodou. Dosud vodárny lokalitu zásobují z pramenišť na Liščí hoře, některé chalupy mají vlastní studny. Stavbaři celkem postaví osm nových vodovodních řadů, čerpací stanici a podzemní vodojem o objemu 150 metrů krychlových.

Stavbu, na níž vodárny loni zaplatily 61 milionů korun, podporuje dotací ve výši 63 procent nákladů Státní fond životního prostředí. Zhruba čtvrtinou se na nákladech stavby podílí město Pec pod Sněžkou. Zbytek hradí vodárny z vlastních zdrojů.

VAK Trutnov v regionu zásobuje vodou téměř 36 000 lidí. Loni podnik zvýšil výnosy o 11 procent na 183 milionů korun, objem fakturované vody meziročně vzrostl o dvě procenta na 1,85 milionu metrů krychlových. Na investice a opravy vodárny daly 174 milionů korun po loňských 103 milionech korun. Zisk vodáren loni činil tři miliony korun.


reklama

 
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

 
reklama


Pražská EVVOluce

reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist