https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/bourky-zpusobily-skody-na-zemedelskych-plodinach-za-vyssi-desitky-milionu-korun
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Bouřky způsobily škody na zemědělských plodinách za vyšší desítky milionů korun

28.8.2023 18:17 (ČTK)
Zdroj | Piqsels
Bouřky, které Česko zasáhly hlavně v noci na neděli, způsobily škody na zemědělských plodinách za vyšší desítky milionů korun, řekl mluvčí Generali České pojišťovny (ČP) Jan Marek. Společnost uvádí, že pojišťuje dvě třetiny českých zemědělců. Bouřky o víkendu zasáhly hlavně jižní Čechy, Vysočinu a také Přerovsko a Olomoucko.
 

Na Olomoucku a Přerovsku pojišťovna zatím eviduje škody od šesti klientů na chmelnicích, uvedl Marek. Škody na plodinách jsou vysoké kvůli tomu, že se zrovna chystala sklizeň, řekl mluvčí. "Odhadujeme, že jen škody na chmelu budou v řádech desítek milionů korun. Další škody pak vznikly na konstrukcích," doplnil.

Nejvíce postiženy byly chmelnice ZD Kokory z Přerovska. Předseda družstva Vladimír Lichnovský v neděli ČTK řekl, že konstrukce spadly na 20 hektarech chmelnic. Chmel podle něj již nebudou moci sklidit, škody odhadl na 25 milionů korun. Společnost hospodaří na 193 hektarech chmelnic.

Marek uvedl, že na jihu Čech pak kvůli intenzivním dešťům došlo ve velké míře ke splavení polí s řepkou a na Vysočině počasí poškodilo brambory.

Manažerka zemědělského pojištění Generali ČP Alena Stiborová minulý týden na agrosalonu Země živitelka v Českých Budějovicích řekla, že ještě před víkendovými bouřkami pojišťovna evidovala letos škody za zhruba 230 milionů korun. Loni přesáhly více než 640 milionů korun. Likvidátoři společnosti letos prohlédli 25 000 poškozených hektarů porostů. "V loňském roce to bylo 85.000 hektarů," doplnila Stiborová.

Upozornila na to, že přestože již je sklizeň obilovin a řepky prakticky u konce, poškození dalších plodin může nastat. "Na poli zůstává cukrovka, kukuřice, brambory, sója, slunečnice a zejména chmel, ovoce a vinná réva, to jsou poměrně drahé komodity," uvedla Stiborová.

Připomněla, že letos nastala řada výrazných změn počasí. Začátek roku byl velmi teplý, kdy teploty vystoupaly až na 15 stupňů Celsia. Následky teplé zimy poškodily přes 550 hektarů. Následně komplikovalo setí mokré studené jaro. Stiborová připomněla, že jarní mrazy letos prakticky zničily úrodu meruněk a poškodily i jablka, hrušky nebo někdy i polní plodiny jako mák nebo cukrovku.

Z letošní úrody byly nejvíce poškozené obiloviny a olejniny, největší podíl na škodách má krupobití. "Ani letos se ČR nevyhnulo velké krupobití. Absolutně nejhorší byl 24. červenec, kdy prošla supercela jižní a poté severní Moravou," uvedla. Generali ČP jen za tento den zaregistrovala 55 pojistných události s účtem přes 70 milionů korun. Konkurenční Agra pojišťovna za tento den odhadovala škody na několik desítek milionů korun.


reklama

 
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

 
reklama


Pražská EVVOluce

reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist