https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/brabec-veri-ze-poslanci-by-u-narodnich-parku-prehlasovali-i-veto
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Brabec věří, že poslanci by u národních parků přehlasovali i veto

1.3.2017 12:30 | PRAHA (ČTK)
Schválená varianta podle Brabce bude pro národní parky v Krkonoších, Českém Švýcarsku, Podyjí a na Šumavě znamenat stabilitu.
Schválená varianta podle Brabce bude pro národní parky v Krkonoších, Českém Švýcarsku, Podyjí a na Šumavě znamenat stabilitu.
Licence | Všechna práva vyhrazena. Další šíření je možné jen se souhlasem autora
Zdroj | NP Šumava
Schválení sněmovní verze pravidel pro národní parky bude znamenat stabilitu pro ochranu přírody i pro obce, řekl novinářům ministr životního prostředí Richard Brabec (ANO). Rozhodnutí poslanců, kteří navzdory stanovisku prezidenta Miloše Zemana potvrdili původní verzi novely o ochraně přírody a krajiny, není podle Brabce zřejmě poslední, protože prezident už avizoval její veto. Brabec však věří, že i v tom případě Sněmovna předpis podpoří.
 

„Naši verzi novely zákona o ochraně přírody a krajiny se podařilo dnes schválit krásnými 117 hlasy a to považuji za velký úspěch a jasný signál, že nám naše národní parky nejsou lhostejné. Schválená sněmovní verze novely zákona bude znamenat především stabilitu, nejenom pro ochranu přírody, ale také pro obce,“ komentuje výsledek dnešního hlasování poslanců ministr Richard Brabec a dodává, že schválená verze nabízí jak ochranu přírody, tak i rozvoj obcí. "Národní parky se díky naší novele více otevřou turistům, novela také posiluje roli obcí při rozhodování o klíčových dokumentech, které se týkají území parku, obecně novela také zpřehledňuje legislativu nebo také ruší dnes nesmyslné zákazy některých činností na území obcí ležících v národních parcích,“ dodává Brabec.

„Opakovaně získaná silná podpora poslanců ukazuje, že jde o kvalitně připravený zákon a že se podařilo najít opravdu vyvážené a kompromisní řešení pro všechny naše národní parky. Věřím, že se tato novela zákona podaří schválit ještě jednou, bude-li to potřeba," dodává ministr Brabec.

Horní komora chtěla v předloze například změnit pasáž o účelu národních parků, zvýšit práva tamních obcí a zrušit patnáctileté moratorium na rozdělování parků do jednotlivých zón podle stupně ochrany. Podpořilo ji však jen 28 ze 158 přítomných poslanců. "Mám samozřejmě radost, byť je tam trochu únava. A možná to nebude úplně poslední krok, uvidíme," řekl novinářům Brabec po hlasování Sněmovny.

Ministr je totiž připraven na to, že Zeman normu poslancům vrátí. "Pokud se takto vyjádřil, tak s tou variantou počítám, že se tady ještě s tou normou shledáme. Radost mi to nedělá, ale věřím, že to zvládneme ještě jednou," uvedl Brabec.

Schválená varianta podle něj bude pro národní parky v Krkonoších, Českém Švýcarsku, Podyjí a na Šumavě znamenat stabilitu. "Pro rozvoj a ochranu přírody a taky pro obce," řekl. Každý bude vědět, co se bude minimálně v dalších 15 letech dít, varianta nejlépe vyvažuje ochranu přírody, ale i využívání území k jiným účelům, míní Brabec.

Schválenou verzi podpořil i předseda opoziční TOP 09 Miroslav Kalousek. "Máme radost a poděkovali jsme ministru Brabcovi, poctivě si to odpracoval. Šumavská příroda bude zachována i příštím generacím," uvedl na twitteru. Podobně se vyjádřil i šéf poslanců koaliční KDU-ČSL Jiří Mihola. "Chci zachovat krásnou a divokou přírodu svým dětem a dalším generacím!" napsal.Další informace |
Líbil se vám článek? Přispějte si na napsání dalšího.
tisknout poslat
 twitter
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení


Zapomněli jste heslo? Změňte si jej.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

reklamaBlíž přírodě

 

Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Econnectu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist