https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/brabec-zakony-o-odpadech-chce-mzp-do-vlady-poslat-do-konce-roku
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Brabec: Zákony o odpadech chce MŽP do vlády poslat do konce roku

14.11.2016 10:15 | PRAHA (ČTK)
Návrh zákona o odpadech a s ním předkládaný nový zákon o výrobcích s prodlouženou životností považuje Brabec za svou priroritu.  Ilustrační foto.
Návrh zákona o odpadech a s ním předkládaný nový zákon o výrobcích s prodlouženou životností považuje Brabec za svou priroritu. Ilustrační foto.
Zákon o odpadech a s ním předkládaný zákon o výrobcích by se měly dostat na vládu nejpozději do konce letošního roku. Informoval o tom ministr životního prostředí Richard Brabec (ANO). Podobu nových zákonů silně kritizují výrobci i firmy podnikající v odpadovém hospodářství. Jednání o obou předlohách minulý čtvrtek navíc podruhé za sebou přerušila Legislativní rada vlády (LRV). Ministr připustil, že přípravy nové odpadové normy, na kterou se mnoho let čeká, jsou složité.
 

Návrh zákona o odpadech a s ním předkládaný nový zákon o výrobcích s prodlouženou životností považuje Brabec za svou priroritu. Zákon o odpadech přináší zásadní změny v nakládání s odpady a jiná pravidla pro firmy, obce a občany. Zákon o výrobcích s ukončenou životností určuje nová pravidla pro předcházení vzniku vybraných odpadů, například elektrických spotřebičů, baterií, pneumatik a vozidel.

Brabec řekl, že se v zákonech střetávají protichůdné a neslučitelné zájmy mnoha subjektů, které si hlídají svůj obor. Jiný zájem mají skládkaři, jiný města i provozovatelé modernějších technologií, uvedl. Za klíčové považuje to, aby s odpadovým zákonem souhlasil Svaz měst a obcí.

Většinu změn a rozporů se podle něj podařilo vypořádat, nyní se diskuse v LRV soustředí na právní detaily. "Musím říct, že s resorty a klíčovými hráči jsme k absolutní shodě relativně blízko. Teď je spíš otázka, jestli některé věci, které tam vlastně znovu otevřela LRV, nemůže znamenat, že se paradoxně dostaneme do rozporu s dalšími připomínkovými místy," dodal.

Výkonný ředitel České asociace odpadového hospodářství Petr Havelka minulý týden řekl, že z právní analýzy poslední verze návrhu zákona vyplynulo, že podstatná část prvních připomínek LRV nebyla do předlohy promítnuta. Zákon přináší podle Havelky zdražení všem občanům a svými parametry jde proti třídění a recyklaci. To ministerstvo odmítá.


reklama

 
Další informace |
Líbil se vám článek? Přispějte si na napsání dalšího.
Šárka Mrázová
 twitter
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Econnectu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist