https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/brazilska-vlada-celi-mezinarodnimu-tlaku-kvuli-pozarum-v-amazonii?fbclid=IwAR3ZHh0Lk48JBanpnUVV6imuIhm-pp0P9vePi3-1QjdvJiHpgLtlSZv9wVs
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Amazonie hoří. Brazilská vláda mezinárodní tlak odmítá

23.8.2019 00:52 | BRASÍLIA (ČTK)
"Náš dům hoří. Doslova. Amazonie, plíce naší planety, které produkují 20 procent našeho kyslíku, hoří. Je to mezinárodní krize. Členové G7, uvidíme se za dva dny, abychom o tom naléhavě hovořili," napsal ve čtvrtek na twitteru francouzský prezident. Obavy vyjádřil i generální tajemník OSN António Guterres. /Ilustrační foto
"Náš dům hoří. Doslova. Amazonie, plíce naší planety, které produkují 20 procent našeho kyslíku, hoří. Je to mezinárodní krize. Členové G7, uvidíme se za dva dny, abychom o tom naléhavě hovořili," napsal ve čtvrtek na twitteru francouzský prezident. Obavy vyjádřil i generální tajemník OSN António Guterres. /Ilustrační foto
Licence | Všechna práva vyhrazena. Další šíření je možné jen se souhlasem autora
Foto | Jan Mastník
Brazilská vláda čelí mezinárodnímu tlaku a kritice kvůli lesním požárům v Amazonii, jejichž počet se v letošním roce výrazně zvýšil, mimo jiné i kvůli jejich nelegálnímu kácení. Francouzský prezident Emmanuel Macron označil požáry za mezinárodní krizi a chce toto téma řešit i na víkendovém summitu skupiny G7 ve Francii. Hnutí studentů Fridays For Future (Pátky pro budoucnost) chystá dnes demonstrace před brazilskými ambasádami ve světě.
 

"Náš dům hoří. Doslova. Amazonie, plíce naší planety, které produkují 20 procent našeho kyslíku, hoří. Je to mezinárodní krize. Členové G7, uvidíme se za dva dny, abychom o tom naléhavě hovořili," napsal ve čtvrtek na twitteru francouzský prezident. Obavy vyjádřil i generální tajemník OSN António Guterres. "Uprostřed klimatické krize si nemůžeme dovolit další škody na hlavním zdroji kyslíku a biodiversity," uvedl šéf OSN.

Brazilský prezident Jair Bolsonaro, který se netají upřednostňováním ekonomických zájmů před ekologickými, Macrona obvinil z toho, že se z "vnitřní záležitosti Brazílie a dalších amazonských zemí" snaží vytěžit osobní politické body. "Senzacechtivý tón, který používá, problém nevyřeší," uvedl Bolsonaro, který tento týden vyjádřil podezření, že za požáry v Amazonii stojí nevládní organizace, protože z nich podle něj mají mediální prospěch a mstí se tak vládě za omezení státních příspěvků.

Mluvčí brazilské vlády ve čtvrtek uvedl, že evropské země vyjadřují ekologické obavy kvůli Amazonii, aby toho mohly využít v obchodních restrikcích vůči jeho zemi. Mluvčí rovněž řekl, že statistické údaje, které kritici vůči Brazílii používají, nejsou oficiální a jsou přehnané. "Reálně máme odlesňování, ale ne na takové úrovni, jak se říká," zopakoval tak dřívější vyjádření prezidenta Bolsonara, který nedávno označil za lživé údaje brazilského národního ústavu o odlesňování.

Požáry deštného pralesa v Amazonii, který leží ze 60 procent na území Brazílie a je označován za "zelené plíce" planety, vyvolávají obavy, protože tento les má klíčovou roli v pohlcování skleníkových plynů, jež přispívají ke změnám klimatu. Za větší počet požárů může podle expertů nejen sucho či klimatické změny, ale i ilegální kácení a vypalování lesa za účelem získání zemědělské půdy.

Lesní požáry v Brazílii se tento týden dostaly na přední stránky novin celého světa, některá média k nim přidala titulky jako "Peklo v Amazonii". Brazilský národní ústav INPE v úterý zveřejnil statistiku, podle níž se počet lesních požárů v Brazílii letos zvýšil oproti loňsku o 83 procent. Od ledna INPE zaznamenal 71.500 ohnisek lesních požárů v Brazílii, z toho asi 52 procent v Amazonii.

Oblast Amazonie zaujímá asi třetinu území Jižní Ameriky, kromě Brazílie zasahuje do Peru (13 procent), Kolumbie (deset procent) a menší část leží též ve Venezuele, Ekvádoru, Bolívii, Guyaně, Surinamu a Francouzské Guyaně.


reklama

 
Další informace |
Líbil se vám článek? Přispějte si na napsání dalšího.
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Všechny komentáře (12)
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

LK

Lukáš Kašpárek

23.8.2019 13:26
Jeden ulhanej grázl bez svědomí a jak šikovně poškozuje celou tuto planetu... já se jen divím, že tomuto celý svět jen přihlíží...
Odpovědět
ig

23.8.2019 13:40
Hoří na Sibiři a může za to sucho. Hoří na Aljašce a může za to sucho. Hoří v Nevadě a může za to sucho. Hoří v Řecku a může za to sucho. Hoří v Brazílii a může za to Bolsonaro. :-)
Odpovědět
Karel Zvářal

Karel Zvářal

23.8.2019 14:58 Reaguje na
Ta dlouhotrvající sucha budou stále častější, zejména díky takovému buranskému "hospodaření". I na Sibiři se mluví o tom, že tím maskují stopy po nelegální těžbě. A JB nijak neskrýval, že má v mýcení a vypalování ekonomické a politické zájmy. Ale bude-li to takto dál pokračovat, bude brzo místo soji pěstovat kaktusy.
Odpovědět
ig

23.8.2019 16:27 Reaguje na Karel Zvářal
Zajímalo by mě co se na Sibiři maskovalo v roce 1915, kdy neshořelo milión hektarů, ale milión čtverečních kilometrů :-)
Odpovědět
Karel Zvářal

Karel Zvářal

23.8.2019 16:56 Reaguje na
Tak spalme 5 milionů hektarů lesa, vo co de jako?! Nechápu, proč takové capiny dávají vůbec do zpráv... Koho to zajímá?! Dám si radši vychlazené:-)
Odpovědět
ig

23.8.2019 17:18 Reaguje na Karel Zvářal
No právě, nebýt ojedinělých zpráv od různých lovců a prospektorů, v 1915. by si toho nikdo ani nevšiml :-)

Ale chtěl jsem tím říct hlavně to, že mi přirozený původ těch požárů připadá vcelku uvěřitelný.
Odpovědět
Karel Zvářal

Karel Zvářal

23.8.2019 17:27 Reaguje na
Chtěl bych vidět, kdo z těch prospektorů si dal práci, aby to celé obešel, resp. zdokumentoval. To mohlo být klidně x-násobně nafouklé, aby se to číslo dobře vyslovovalo. Hořelo nahoře, hořelo dole, tak to spojíme a hořelo všude...
Odpovědět
ig

23.8.2019 21:28 Reaguje na Karel Zvářal
Fakt je, že se mi satelitní snímky nepodařilo dohledat :-)
Odpovědět
ig

23.8.2019 21:50 Reaguje na Karel Zvářal
Jo, teď jsem si všiml toho požadavku na kulaté číslo :-) V originále je to 125,000 čtverečních verst (http://www.forestforum.ru/viewtopic.php?f=9&t=23670&view=unread).
Odpovědět
LK

Lukáš Kašpárek

28.8.2019 14:31 Reaguje na
Kdyby jste věděl co je to deštný les, tak vám dojde, že tam hořet nemůže...
Odpovědět
sv

24.8.2019 18:13 Reaguje na
Že na Sibiři číňani masivně nelegálně těží je fakt, to se nedá popřít.
Odpovědět

Jan Škrdla

24.8.2019 21:28 Reaguje na
Tajga díky svému charakteru patří mezi lehce zápalné i hořlavé porosty (zvláště v době sucha)). Naopak tropické deštné lesy mají podobný charakter jako naše lužní lesy a jsou těžce zápalné i hořlavé.

Jinak vzhledem k rozsahu požáru na Sibiři je dost možné, že tomu někdo pomohl. O loňském požáru v Řecku se mluvilo, že vznikl z nedbalosti při pálení větví.
Co se týká Brazílie, tam je téměř jisté, že za požáry může člověk (až už byly založeny úmyslně nebo se vymkly kontrole).
Odpovědět
reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Econnectu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist