https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/brazilska-vlada-navrhla-zmensit-chranenou-oblast-pralesa
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Brazilská vláda navrhla zmenšit chráněnou oblast pralesa

28.7.2017 11:20 | PRAHA (ČTK)
Vláda návrh předložila poté, co místní obyvatelé, pro něž je prales Jamanxim zdrojem obživy, zablokovali klíčovou dálnici vedoucí poblíž pralesa.
Vláda návrh předložila poté, co místní obyvatelé, pro něž je prales Jamanxim zdrojem obživy, zablokovali klíčovou dálnici vedoucí poblíž pralesa.
Brazilská vláda předložila návrh, podle něhož by měla být o 350.000 hektarů zmenšena chráněná oblast amazonského pralesa. Na tomto území by mělo být umožněno udržitelné využívání pralesa, což podle aktivistů může zahrnovat kácení stromů, důlní těžbu či různé zemědělské aktivity.
 

Návrh zákona, který se týká okrajové oblasti pralesa v amazonském státě Pará, poslalo v půli července ministerstvo pro životní prostředí k projednání parlamentu. Vláda návrh předložila poté, co místní obyvatelé, pro něž je prales Jamanxim zdrojem obživy, zablokovali klíčovou dálnici vedoucí poblíž pralesa. Demonstranti protestovali proti rozhodnutí prezidenta Michela Temera vetovat podobný návrh zákona, který měl zmenšit chráněnou oblast pralesa.

Ekologičtí aktivisté se obávají, že menší ochrana pralesa povede k většímu odlesňování. V letech 2011 až 2015 se Brazílii podařilo odlesňování zpomalit. V roce 2016 ale zničená plocha pralesa dosáhla 8000 kilometrů čtverečních, zatímco o rok dříve to bylo 6200 čtverečních kilometrů.

Ministerstvo pro životní prostředí nicméně zdůraznilo, že návrh zákona obsahuje opatření, která mají odlesňování zabránit. Podle ministerstva také sníží počet sporů a půdu a podpoří zaměstnanost.Další informace |
Líbil se vám článek? Přispějte si na napsání dalšího.
tisknout poslat
 twitter
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení


Zapomněli jste heslo? Změňte si jej.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

reklamaSetkání s přírodou

 

Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Econnectu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist