https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/brazilsky-soud-naridil-tezarum-uhradit-vysoke-odskodne-kvuli-protrzeni-prehrady
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Brazilský soud nařídil těžařům uhradit vysoké odškodné kvůli protržení přehrady

26.1.2024 10:47 | RIO DE JANEIRO (ČTK)
Ústí řeky Rio Doce v Brazílii s patrnou vodou kontaminovanou těžebním odpadem z katastrofy SAMARCO v roce 2015.
Ústí řeky Rio Doce v Brazílii s patrnou vodou kontaminovanou těžebním odpadem z katastrofy SAMARCO v roce 2015.
Foto | Coordenação-Geral de Observação da Terra/INPE / Flickr.com
Brazilský soud nařídil těžařským gigantům BHP a Vale a jejich společnému podniku Samarco zaplatit 47,9 miliardy realů (téměř 223 miliard Kč) jako kompenzaci za škody, které v roce 2015 způsobilo protržení přehrady Fundão na jihovýchodě Brazílie. Informoval o tom dnes server BBC.
 

Přehrada Fundão se používala k ukládání odpadu vznikajícího při těžbě železné rudy. Po jejím protržení zavalil toxický kal několik vesnic, znečistil řeky a zničil okolní přírodu. Při neštěstí zahynulo 19 lidí.

Soudce Vinicius Cobucci uvedl, že firmy jsou zodpovědné za "morální škody", které neštěstí způsobilo. Dodal, že peníze budou vloženy do státního fondu a využity k financování projektů v oblastech, které protržení přehrady zasáhlo. Firmy se proti soudnímu verdiktu mohou odvolat.

Přehradu provozovala společnost Samarco. Ta je společným podnikem australské těžařské skupiny BHP a brazilské firmy Vale. Protržení přehrady Fundão je považováno za jednu z největších ekologických katastrof v Brazílii.


reklama

 
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

 
reklama


Pražská EVVOluce

reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist