https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/brdy-nemaji-zasadni-problemy-s-kurovcem-lesy-jsou-stabilizovane
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Brdy nemají zásadní problémy s kůrovcem, lesy jsou stabilizované

1.4.2019 23:18 | STRAŠICE (ČTK)
V Brdech se podle Sotony poslední dva roky prakticky netěží. Ilustrační snímek brdského lesa.
V Brdech se podle Sotony poslední dva roky prakticky netěží. Ilustrační snímek brdského lesa.
Brdy zatím nemají zásadní problémy s kůrovcem a stav jejich lesů, převážně smrkových, je stabilizovaný. Jejich výhodou je to, že mají v zemi dostatek vody, řekl ČTK mluvčí Vojenských lesů a statků ČR (VLS) Jan Sotona. Kůrovec totiž napadá vyschlé a oslabené stromy.
 

"Už když (předloni) začala kalamita na severní Moravě a pak se přesunula na Vysočinu, tak jsme s okolními vlastníky, tedy i s Arcibiskupskými lesy a statky, vytvořili informační systém, kdy si pomáháme a poskytujeme si třeba i letecká pozorování. Říkáme tomu lidově kruhová obrana Brd a hlídáme nástup kůrovce do oblasti," uvedl.

V Brdech se podle Sotony poslední dva roky prakticky netěží. "Omezujeme plánované těžby. Všechny, které tu byly plánovány ve smrkových porostech, tak byly předloni zastaveny," řekl Sotona. VLS provádí jen výchovné zásahy, tedy prořezávky a probírky, a nahodilé, tedy kalamitní těžby - polomů a stromů napadených kůrovcem. "Ten tu samozřejmě je, je v každém lese. Ale zatím jeho výskyt není nějak nadstandardní, a ta situace je stabilizovaná a stíháme to hlídat a řešit," uvedl.

Většinu Brd pokrývají lesy, převážně smrkové. "Lesy jsou sázené za první republiky a část za druhé světové války, protože v roce 1942 se tam prohnala velká větrná kalamita, takže velká část je sázená za války a šlo o smrky," řekl Sotona.

VLS letos zalesní v ČR na 3500 hektarů v místech, kde stromy v uplynulých letech zničilo sucho, silný vítr nebo kůrovec. Půjde o největší zalesňovací akci v devadesátileté historii státní firmy. Vysází přes 23 milionů sazenic, hlavně buky, duby, osiky, olše nebo habr; smrk bude zastoupen jen asi 19 procenty. VLS spravují asi 140.000 hektarů půdy, 125.000 hektarů tvoří lesy hlavně v armádních výcvikových prostorech.

Česko se s kůrovcovou kalamitou potýká několik let. Stav lesů je nyní označován za nejhorší za posledních 250 let. Dopady sucha a kůrovcová kalamita už zasáhly třetinu lesů v ČR. Po loňském extrémně suchém počasí se letos opět očekává teplé jaro. Sdružení vlastníků obecních a soukromých lesů požaduje od státu na příští rok pro lesníky pět miliard korun na obnovu lesa. Letos mají 1,15 miliardy Kč, ale ministerstvo zemědělství jedná o zvýšení na tři miliardy. Drobní vlastníci i kvůli nízké ceně dřeva a přesycenému trhu začali lesy prodávat. Před více než rokem uplatnili na trhu smrkovou kulatinu za 2200 Kč/m3, teď za méně než 900 Kč, což podle nich nepokryje ani náklady na obnovu lesů.


reklama

 
Další informace |
Líbil se vám článek? Přispějte si na napsání dalšího.
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Econnectu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist