Březina: Praha investuje do cyklistiky desítky milionů
Cyklistika v Praze dnes
V současné době je na území Prahy 433 km cyklotras, 140,5 km cyklostezek a společných komunikací pro chodce a cyklisty, 57 km vyhrazených jízdních pruhů pro cyklisty a dalších integračních dopravních opatření a 921 dvoumístných cyklostojanů.
Zdroj: Magistrát hl. m. Prahy
65 milionů korun
„V plánu investičních akcí na letošní rok je v rozpočtu Prahy na cyklistickou dopravu vyčleněno 30 milionů korun. V rámci neinvestičních položek počítáme s celkovou sumou 35 milionů korun,“ uvedl Březina a vysvětlil, že mezi neinvestiční položky patří značení nových tras, nová dopravní opatření, opravy, úpravy a údržba stávajících cyklistických komunikací. Další prostředky na investiční akce se Praha údajně pokusí získat z Operačního programu Praha – Konkurenceschopnost.
Březina přislíbil podporu cyklistického přibližování Prahy vyspělým metropolím Evropy. Předseda komise Rady HMP pro cyklistickou dopravu Pavel Polák připomněl, že kilometr cyklostezky je možné postavit „za 7 milionů i za 400 000 korun“.
Březina vyzdvihl, že stále více obyvatel Prahy využívá kolo nejen pro dopravu, ale také pro rekreaci. Od roku 2002 do roku 2010 prý vzrostl počet cyklistů v sezóně zhruba o 800 procent. „Podle statistiky Technické správy komunikací hlavního města Prahy použije alespoň občas jízdní kolo 424 tisíc Pražanů,“ uvedl Březina.
77 tisíc cyklistů
Podle Březiny je také nutné větší propojení Komise Rady hl. m. Prahy pro cyklistickou dopravu jako poradního orgánu rady s městskými i ostatními investory při plánování a projektování dopravních a souvisejících staveb v Praze. Jen tak lze prý úspěšně naplňovat Koncepci rozvoje cyklistické dopravy a rekreační cyklistiky v hl. m. Praze do roku 2020, která byla přijatá na podzim loňského roku. Tato koncepce mimo jiné počítá se vzrůstem počtu pravidelných uživatelů jízdních kol (tedy takových, kteří jezdí častěji než jednou týdně) na 77 000 v létě 2020. Pro porovnání v loňském roce během sezóny (od dubna do září) na kolech více než jednou týdně jezdilo podle koncepce asi 38 500 cyklistů. Dalším bodem je dokončení generelu páteřních a hlavních cyklotras v délce 750 - 1000 km, kde je vyznačeno 450 km.
Na dotaz, které městské části v Praze nejsou cyklistice nakloněny, Březina neodpověděl. Řekl ale, s jakými městskými částmi je dobrá spolupráce v rámci rozvoje cyklistiky, jedná se prý zejména o Prahu 1, 6, 5 a také o periferní městské části. Přitom na okraji Prahy prý nejde jen o cyklostezky v lesích, ale i o cyklistickou dopravu.
„Potřebná je i větší informovanost laické i odborné veřejnosti o problematice dopravní a rekreační cyklistiky. Chtěli bychom dosáhnout větší vzájemné tolerance uživatelů složitého pražského dopravního prostoru, a tedy i vyšší bezpečnosti cyklistické dopravy a dopravy obecně,“ řekl Březina.
Panika na městě
„To, že nové vedení Prahy takhle brzo přišlo s tématem cyklistiky, je pro nás příjemné překvapení,“ komentuje Martin Skalský z iniciativy AutoMat. Skalský pozitivně hodnotí i fakt, že na tiskové konferenci cyklistické plány magistrátu představil přímo Karel Březina a nenechal mluvit jen předsedu cyklistické komise Pavla Poláka. „Méně pozitivní je ale to, že slíbených peněz je hodně málo,“ říká Skalský. Navíc prý není jasné, kde chce Praha do cyklostezek investovat. Zda v centru města, kde infrastruktura chybí, nebo na okraji, kde nebude sloužit každodenní dopravě, ale spíše rekreaci.
Zástupci AutoMatu se již dříve sešli s novými úředníky magistrátu, kteří mají dopravu na starosti. Ti prý cyklistice vyjadřují podporu, ale jen do chvíle, kdy se zjistí, že by se kvůli kolům museli zároveň omezit auta. „V tu chvíli nastane panika, ale stejné to bylo i u předchozího vedení magistrátu,“ říká Skalský. Podle něj zkrátka politici uvažují v rovnici - co volič, to automobilista. A bojí se, že by omezením řidičů v budoucnu přišli o hlasy.
reklama
Další informace |
Dále čtěte |
Online diskuse
Co je na tom divného - 5. 3. 2011 - Rostislav AdamAch jo, už zas. Jezdci jako jsem třeba já je prakticky jedno, že musí jet třeba po magistrále. Ale že to dokážu já, ještě neznamená, že to dokáží, nebo že je takovýto prostor vhodný pro všechny. Rozhodně děti bych na takováhle místa neposílal. Je pravda, že třeba v zimě jezdí méně lidí, než v létě, to ale neznamená, že to nejde. Prakticky, kdyby chtěl, tak může jet v zimě každý, za deště to taky lze celkem bez problémů, jen je lepší vzít si lepší oblečení a zpomalit. Jediným problémem jsou bouřky, kdy opravdu jet nelze. |