https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/brnane-budou-o-vikendu-vysazovat-vanocni-jedlicky-z-kvetinacu
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Brňané budou o víkendu vysazovat vánoční jedličky z květináčů

12.4.2019 13:21 | BRNO (ČTK)
Prodej živých jedliček v prosinci je alternativou pro lidi, kteří nechtějí, aby jejich vánoční stromek skončil po svátcích ve spalovně. Ilustrační snímek.
Prodej živých jedliček v prosinci je alternativou pro lidi, kteří nechtějí, aby jejich vánoční stromek skončil po svátcích ve spalovně. Ilustrační snímek.
Licence | Všechna práva vyhrazena. Další šíření je možné jen se souhlasem autora
Zdroj | Toulcův dvůr
Sazenice jedle bělokoré budou v sobotu vysazovat Brňané s lesníky a ochránci přírody do lesních školek pod Babím lomem nedaleko Vranova u Brna. Sazenice v květináči si lidé koupili v prosinci, aby si s nimi o Vánocích ozdobili domov a na jaře je vrátili do přírody. Od roku 1998, kdy se akce konala poprvé, jich takto organizovaně vysadili přes 2000. ČTK to dnes řekla koordinátorka akce Tereza Žižková z ekologického sdružení Rezekvítek.
 

Prodej živých jedliček v prosinci je alternativou pro lidi, kteří nechtějí, aby jejich vánoční stromek skončil po svátcích ve spalovně. Lidé si je každoročně mohou koupit v brněnských ekologických centrech. Loni se jich podle Žižkové prodalo přes 1000. Počty v posledních letech podle ní narůstaly.

"Jsme za to samozřejmě rádi. Naše motivace se nemění, snažíme se, aby vánoční stromky nekončily v popelnicích. A také o záchranu vzácné jedle bělokoré," uvedla Žižková. Jedle bělokorá je původní dřevina v Čechách a na Moravě, z lesů ale v uplynulých desetiletích kvůli intenzivní těžbě téměř vymizela.

Loni se vysazování účastnilo přes 300 zájemců. "Vysadili přes 100 stromků. Uvidíme, kolik přijde letos lidí. Počasí nám totiž zřejmě přát nebude," uvedla Žižková. Stromky z květináčů však lidé nesázejí jen takto organizovaně, jedličky si vysazují třeba i ve vlastních zahradách.

Sázení je v plánu mezi 10:00 až 12:00. Na místo zájemce dovede červená turistická značka z Vranova směr rozcestí U Jelínka. Jde o procházku nenáročným terénem, asi dva kilometry dlouhou.


reklama

 
Další informace |
Líbil se vám článek? Přispějte si na napsání dalšího.
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Econnectu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist